Potaknuta objavljenim komentarom Danasa u vezi s malom maturom, javljam se sa nekim dodatnim informacijama. Naime, postojeći Pravilnik o upisu u srednju školu nije pravno ispravan, jer ne sme nevladin sektor deliti poene za upis u državne škole, te ne smeju bez tendera/javne nabavke da budu dodeljeni ovi poslovi u samom Pravilniku, gde su definisane NVO koje organizuju takmičenja (isto kao da stave neku firmu u Pravilnik da organizuje ekskurzije).

Osim toga, u prepisci, Ministarstvo mi je izričito naglasilo da oni ne kontrolišu takmičenja, te sam bila zgranuta, jer ti bodovi sa takmičenja se računaju za upis u srednju školu (isto kao i bodovi sa testova na završnoj maloj maturi) tako da, naravno, mora da postoji stroga kontrola, što je jako skupo i teško izvodljivo za tolike predmete i takmičenja. Moj predlog je bio da bar za početak ukinu te bodove i izbace iz Pravilnika spisak društava koja mogu da organizuju takmičenje, što bi bio neki pomak nabolje. Ceo koncept takmičenja treba da se osmisli i modernizuje, ali to je tek posao.

Provereno i dokazano, propozicije takmičenja koje sastavljaju razna društva (nabrojana u samom Pravilniku) niko ne kontroliše od strane Ministarstva prosvete. To praktično znači da NVO sektor može da postavlja pravila takmičenja prema svom nahođenju, iako se ta takmičenja boduju prilikom upisa.

Prosleđujem vam tim povodom preporuku Ombudsmana za prava deteta koja je čak šire objasnila problematiku, pod napomenom: „Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dužno je da vrši nadzor nad pravilnim sprovođenjem svih aktivnosti koje čine proces obrazovanja:

Takmičenja i smotre učenika deo su obrazovnog procesa, predstavljaju zakonom propisanu aktivnost škole, jedan su od kriterijuma vrednovanja i rangiranja postignuća učenika u procesu obrazovanja i stoga moraju biti podložni kontrolnim ovlašćenjima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ukazao je zaštitnik građana upućujući Ministarstvu preporuke radi otklanjanja utvrđenih propusta u radu.

Zaštitnik građana utvrdio je da Ministarstvo nije pravilno postupalo po predstavkama građanke, jer nije utvrdilo osnovanost njenih navoda o nepravilnom i nezakonitom postupanju organizatora takmičenja učenika u znanju stranih jezika, niti je podnositeljki odgovorilo na brojna pitanja u vezi sa načinom i kontrolom organizacije takmičenja učenika. Ministarstvu su upućene preporuke da izvrši provere navoda predstavki, odgovori podnositeljki na postavljena pitanja, razjasni način izbora organizatora takmičenja i način kontrole njihovog rada, uputi izvinjenje podnositeljki pritužbe zbog propusta u radu, a za učinjene propuste utvrdi odgovornost. Ministarstvo ima obavezu da o sprovođenju preporuka obavesti zaštitnika građana u roku od 60 dana.“

Nažalost, i pored moje dobre namere da ukažem na sve propuste, i nakon isteklih 60 dana od preporuke Ombudsmana, niko od nadležnih u Ministarstvu prosvete se nije javio.

Kristina Šreder Kovrlija, Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari