Da li je Beograd u završnici briselskih pregovora pred Bečku konferenciju o regionu zapadnog Balkana u poslednjem trenutku baš „trijumfovao“ nad Prištinom sa pet prema nula, kako tvrde neki ovdašnji pregovarači? To će se znati kad se stiša briselska euforija i detaljno analizira šta su to premijeri Srbije i Kosova Vučić i Isa posle devet sati „teških“ pregovora potpisali prekjuče u Briselu.

„Pobedu“ su slavili oni (čitati Srpska lista) koji su pred put podržali beogradske pregovarače u borbi za zajednicu srpskih opština, o čijim konkretnim ovlašćenjima zapravo niko ništa precizno nije rekao kad su konačno pali potpisi na paket od četiri sporazuma – ZSO, telekomunikacije, energetika i Park mira, sa kojima su zvaničnici EU, Beograda i Prištine odmah otputovali u Beč.

Situacije je sledeća: evidentno je da su dogovori postignuti, doduše pod pritiskom EU i SAD, Beograd i Priština ih različito tumače, dok Brisel, kao i dosad, krajnje uopšteno ponavlja da trajno radi na „unapređenju procesa normalizacije odnosa dve pregovaračke strane“. U „pobedničkom“ uzbuđenju premijer Srbije propustio je da kaže nešto o suštini dogovorenog – po kojim će zakonima raditi ZSO, da li će imati institucionalne veze sa Beogradom ili su ovi sporazumi definitivan institucionalni raskid između Srbije i njene južne pokrajine…

Ne zna se ni zašto Austrija podnosi zahtev za poseban pozivni telefonski kod Kosova, niti koje su garancije da će se o Gazivodama i Valaču, kao i o imovini na KiM opšte razgovarati u Briselu. Pri tome, kosovski pregovarači negiraju sve što su Vučić i njegov šef Kancelarije za KiM Marko Đurić proglasili za pregovaračku pobedu. Šef kosovske diplomatije Hašim Tači priznao je da se Priština prekjuče privremeno „odrekla Parka mira“ i ujedinjenja južne i severne Kosovske Mitrovice, ali istovremeno tvrdi da su svi dogovori u skladu sa Ustavom i zakonima Kosova, da ZSO nema izvršna ovlašćenja, te da je poslednjim sporazumima „Srbija na neki način priznala kosovsku nezavisnost“.

Šta će biti sudbina ZSO u kojoj neki već vide novu,  briselsku formulu – „više od NVO manje od izvršne vlasti“? Iza ovog političkog hibrida u začetku trenutno stoje aktuelna vlast u Srbiji, Srpska lista, koja sedi u kosovskoj, a javno podržava Beograd i deo Prištine, jer se već priča da protiv ZSO nije samo opozicija kosovskih Albanaca, nego i deo Tačijeve DPK. Srpska opozicija je i oko ovog pitanja podeljena između „temelja dobrih odnosa“ i „najsramnije kapitulacija u istoriji Srbije“, što sluti da bi ZSO, uz sve dogovorene osnovne principe i glavne elemente, mogla da bude nerešen problem.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari