Pre 44 godine, 1971, Klaus Švab, koji će malo posle toga postati profesor poslovnih politika na Univerzitetu u Ženevi, osnovao je Svetski ekonomski forum u Davosu.

U početku događaj limitiranog značaja, fokusiran na teme u vezi sa tehnikama menadžmenta, svoju današnju slavu počeo je da stiče proširujući dijapazon tema i učesnika od globalnog uticaja, postajući tako platforma za interdisciplinarne debate i sticanje kontakata na najvišem nivou.

Sa prvobitnih 500 učesnika ukupno, Davos je izrastao u skup koji okuplja 2.500 panelista i neuporedivo više ljudi koji Svetskom ekonomskom forumu prisustvuju iz raznih drugih razloga. Ove godine u mondenskom švajcarskom skijalištu okupilo se četrdesetak predsednika i premijera, kao i mnogobrojni nobelovci, biznismeni (Bil Gejts ne propušta Davos), i svetske zvezde poput Andree Bočelija, repera Farela Vilijamsa, glumice Eme Votson (iz Hari Potera), i mnogih kraljeva i kraljica (Felipe i Leticija iz Španije, princ Hakon i Mete Marit iz Norveške, kraljica Ranija iz Jordana, princ Endrju iz Velike Britanije i kralj Filip i kraljica Matilde iz Belgije, između ostalih).

Događaj je postao toliko popularan među poznatima koji bi da pokažu svoju brigu o Africi i drugim nerazvijenim delovima sveta da je pre par godina Švab konstatovao kako „moramo da pazimo da (forum u Davosu) ne bude kidnapovan od strane sveta slavnih“. Koliko je u tome uspeo, pokazuje to što je ove godine na Svetskom ekonomskom forumu svoje mišljenje o globalnim pitanjima izneo i reper Will.I.Am.

Osim po organizaciji Foruma, Švab će ostati poznat i po svojoj teoriji preduzeća, koje posmatra kao celinu koja ima za cilj da unapredi živote svih koji imaju veze sa njom – akcionara, direktora, radnika, kupaca i zajednice. Po izbijanju globalne finansijske krize u Americi, Švab je kulturu bonusa koja je dovela do preuzimanja prevelikih rizika koji su na kraju uzrokovali krah finansijskog sistema, vezao za decenijsko udaljavanje menadžmenta preduzeća od ovakvog stanovišta i ukorenjavanje stanovišta da je cilj preduzeća samo da proizvodi profit za svoje vlasnike.

Klaus Martin Švab rođen je 1938. godine u Ravensburgu. Diplomirao je inženjerstvo i ekonomiju i doktorirao obe nauke. Uz to ima i master sa Kenedijeve škole upravljanja (Kennedy School of Government) sa univerziteta Harvard. Švab je tokom karijere dobio i niz počasnih doktorata i počasni je profesor Ben Gurion univerziteta u Izraelu, kao i kineskog univerziteta za spoljne poslove.

Od 1972. do 2002. je bio profesor na Univerzitetu u Ženevi. Autor je više knjiga i Globalnog izveštaja o konkurentnosti, godišnjeg izveštaja koji procenjuje rast ili pad produktivnosti i ekonomskog rasta u zemljama širom sveta, koji od 1979. sastavlja tim ekonomista na osnovu Švabove metodologije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari