– Poduže najavljivana kandidatura samoproglašene kosovske države za članstvo u Unesku 17. jula postala je stvarnost.

Tako tvrdi Priština, jer u sedište ove organizacije u Parizu do juče ujutru taj dokument nije stigao – kako pojedini diplomatski krugovi opažaju „zaglavio se u Njujorku“. Zvanični Beograd je već na nagoveštaj početka realizacije prištinskih želja da članstvo Kosova bude „poklon“ Unesku za 70. rođendan, reagovao najavom da će se protiv toga boriti svim raspoloživom diplomatskim sredstvima. „Rat“ briselskih pregovarača će na ovom polju, makar verbalno i u medijima, svakako trajati do jeseni kada bi Izvršni savet Uneska mogao da preporuči Generalnoj konferenciji da u novembru, na dnevni red 38. zasedanja stavi zahtev Kosova. Tada će, kako tvrde iskusne diplomate, sve biti pitanje politike i matematike.

U Prištini tvrde da za podnošenje kandidature nije korišćen Unmik, jer on, kako ističu, Kosovu nije bio potreban ni za ulazak u Međunarodni olimpijski komitet, Frankofoniju, MMF i Svetsku banku. Kažu da ne smeta ni to što Kosovo nije članica UN – zvanično, po Rezoluciji 1244 SB UN, ono je protektorat svetske organizacije na delu teritorije države Srbije, koja jeste članica UN. Kosovske vlasti igraju na podršku Zapada, činjenicu da je 111 od 195 država članica Uneska priznalo njihovu jednostrano proglašenu nezavisnost, a za svaki slučaj pozivaju se i na pravno neobavezujuće mišljenje Međunarodnog suda pravde da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

Iako je Beograd u međuvremenu pisao prvom čoveku UN Ban Ki Munu, podsećajući ga na važeću Rezoluciju 1244 i međunarodno pravo, na slučaju Uneska testiraće se mnogo toga – od snage međunarodnog prava do spoljnih efekata kosovske politike aktuelne vlasti u Srbiji. Pre svega potpisivanja Briselskog sporazuma i drugih dogovora posle kojih je i Srbima bliska Grčka, koja doduše grca u dužničkoj krizi, najavila da će podržati kandidaturu Prištine u Unesku, iako ne priznaje kosovsku nezavisnost. Drugo pitanje je koliki manevarski prostor za borbu u Unesku Beograd zaista ima, ako se zna da se Pregovaračkim okvirom za prustupanje EU, između ostalog, obavezao da potpiše pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa sa Prištinom, na šta je srpske državne zvaničnike prošle nedelje podsetio poverilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister. Taj dokument će, kako se najavljuje, podrazumevati i podršku članstvu Kosova u UN, na čemu posebno insistira Nemačka.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari