U formatu, koji je podsećao na ukinuti „Utisak nedelje“ premijer Vučić je u nedelju uveče gostujući na TV B92, uputio političkoj javnosti već dobro poznate poruke. Sa stanovišta odnosa političkih snaga dve grupe tih poruka ipak, uprkos svojoj poznatosti, mogu biti vrlo zanimljive. Odgovarajući na pitanje o odnosu sa predsednikom Srbije, premijer je istakao da on nije u „sukobu“ sa Nikolićem.


„Ja neću da učestvujem u sukobu sa Nikolićem, a verujem da ni on neće, spreman sam da ga saslušam, ne što sam uplašen za sebe, ako mislite da mi je stalo do dominacije u stranci koju vodim, oni koji me poznaju znaju da nije istina – od tih sukoba nema i neće biti ništa“, izjavio je premijer. Potom je najavio i da ne želi dugo da bude na čelu SNS-a, te da će tražiti svog naslednika . I zaista, premijer nigde javno nije ništa izrekao negativno o predsedniku, naprotiv, blagonaklono i konstruktivno se odredio i prema Nikolićevoj novoj platformi o Kosovu – dokumentu koji svojim sadržajem kasni najmanje 30 godina za situacijom na terenu.

Međutim, odgovor se može shvatiti i na drugačiji način – premijer nije rekao da sukoba nema, već samo da on u tome ne učestvuje. U tu grupu poruka spada i to što ne isključuje mogućnost parlamentarnih izbora, a sve se one mogu podvesti pod atmosferu sveopšte nesigurnosti u političkom establišmentu. Nesigurnosti koja se može odnosi i na generalni politički pravac jer „eventualna promena politike SNS dramatično bi ugrozila usmerenje ka EU“, kako ukazuje premijer.

Druga grupa poruka vezana je u istrajnim stavovima u aferama „helikopter“ i „obudsman“, gde pozivanje na korektnu saradnju sa NVO sektorom i oficirske izveštaje, ukazuje opet na postojanje nesigurnosti, ali u mehanizmu institucija. Jer, i tu je novinar B92 uspeo donekle da poentira, ako je premijer u svom dugom opozicionom stažu predlagao i učestvovao u više anketnih odbora, zašto ne podrži i takav način razrešenja afere „helikopter“. Dan kasnije, skupštinska većina ponovo je odbila predlog opozicije da se formira ovo telo, čime je premijerovu zapitanost „čemu to, da li da bi se igrale političke igre“, dobila epilog. Utisak je da se premijer Srbije suočen sa makijavelističkim pravilom da je deset puta teže zadržati vlast, nego osvojiti je, i dalje najviše oslanja na egzaktne pokazatelje. Kao što su recimo rejting poeni, te nije slučajno što se raspravom o rejtingu gledanosti, a ne ključnom političkom porukom, intervju i završio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari