Iako se već deset dana govori o povećanom prisustvu aflatoksina u mleku iz čitavog regiona, još uvek ne znamo da li su količine isporučene domaćim trgovinama ispravne ili ne, da li se štetne materije nalaze u dozvoljenim granicama ili su ih premašile. Ne znamo, između ostalog, i zbog toga što Srbija nema referentnu nacionalnu laboratoriju, jer se novac za njenu izgradnju, dobijen od Evropske unije, negde „zaturio“.


Dok ne stignu rezultati iz Beča ili Holandije, gde su po poslednjim izjavama nadležnih poslati, živećemo u dilemi, izbegavati da pijemo mleko i posebno da ga dajemo deci, dok će farmeri i mlekari beležiti gubitke. Na dobiti će, ovoga puta i po sopstvenom mnjenju, biti samo političari, a na prste se mogu prebrojati oni koji se nisu oglasili.

„Nogu je povukao“ pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić, koji je objavio alarmantne nalaze jedne od laboratorija čijeg naziva, doduše, nije mogao da se seti, ali je zato u pažnji vrednoj dramaturškoj promišljenosti prozvao vlast zbog ćutanja i podsetio da ima decu. Ništa manje teatralnosti nije bilo ni kod zvaničnika koji su nastavili da tvrde kako je hrana bezbedna i to uporno demonstrirali kada su, od inspektora do ministra, pred kamerama hrabro i odlučno ispijali mleko prozvanih proizvođača. Ipak, naložili su da se proizvodi kod kojih je bilo sumnjivih rezultata, povuku sa tržišta i pošalju na analizu.

O mleku se, potom, raspravljalo i u Skupštini, ali i na „nižim nivoima vlasti“. Oglasio se i predstavnik Lige socijaldemokrata Vojvodine, koji je nekako utvrdio da se truje samo pokrajina, iz čega, valjda, proizilazi da je reč o smišljenom ataku, a na svom Tviter profilu i bivša ministarka poljoprivrede Ivana Dulić.

Ona je posavetovala sledbenike da kupuju samo mleko koje je proizvedeno u EU, verovatno zbog toga što je u većini zemalja EU dozvoljen znatno viši nivo aflatoksina u hrani nego što je to kod nas, pa mleko koje mi proglašavamo otrovnim, kod njih ima oznaku bezbednog. Bivša ministarka je valjda smetnula s uma i da evropske potrošače danima potresa afera oko konjskog mesa prozvanog govedinom, što valjda svedoči da zaštita hrane ni kod njih nije najsrećnije rešena. Tek kada iduće nedelje stignu rezultati iz evropskih laboratorija, biće jasno da li su zakazale inspekcije i Ministarstvo ili je afera stvorena zbog političkih poena. Jedino što u ovom trenutku znamo, jeste da štetu trpe i proizvođači i potrošači.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari