Skupštinska rasprava o izmenama Zakona o radu i Zakona o poplavama pokazala je odsustvo ozbiljne kritičke debate u parlamentu, ali i netrpeljivost vlasti i opozicije. Četiri dana trajale su njihove međusobne uvrede, uz neretko najprizemnija vređanja.

Sve u stilu radikalskog rečnika, za koji su obe strane doskora ponosno tvrdile da je zamenjen tolerancijom i pristojnošću.

Prošlonedeljna rasprava pokazala je i da predsedavajući parlamenta, bez obzira o kome je reč, nisu nezavisni arbitri koji sude po Poslovniku o radu, već uvek i na svakom mestu kao predstavnici svojih stranaka. To je valjda i razlog zbog koga je na jednu opozicionu konstataciju tokom polemika dolazilo pet replika poslanika vlasti, i zbog koga je potpredsednik parlamenta, ali i član SNS Igor Bečić (za koga i vlast i opozicija tvrde da je najbolji predsedavajući), ipak nakon jednog žestokog duela između naprednjaka Aleksandra Martinovića i Marka Đurišića, poslanika NDS, presudio tako što je samo ovaj drugi dobio opomenu.

A pre samo dva meseca, nakon što je izabrana za predsednicu Skupštine Maja Gojković je za Danas konstatovala da će „opozicija imati poseban položaj“, da će duh demokratije biti negovan, ali i da svi moramo biti svesni da poslanici, bez obzira da li su većina ili manjina, ne mogu imati neka veća prava. Ipak, ogromna većina naprednjaka neskriveno smatra da ima malo veća prava. Verovatno su i u pravu, bar što se tiče količine vremena koje poslanici vlasti imaju na raspolaganju tokom rasprave o bilo kom dokumentu. Međutim, problem je što su to „začinili“ arogancijom i uverenjem da im niko ne može ništa.

Sa druge strane, malobrojna opozicija svojom oštrinom pokušava da nadomesti brojnost, jer je skupštinska sala jedino mesto gde se može čuti njen glas. Međutim, opozicioni poslanici, pre svega demokrate, moraju da se kreću u okviru pravila koja su propisana Poslovnikom o radu, što znači da mogu da govore samo 20 minuta. U tom periodu mogu da govore ono što žele, ne vređajući druge. Ta pravila demokrate su propisale još 2010. donoseći Poslovnik o radu i očigledno je da je DS usvajajući ovaj dokument prevideo veoma važnu stvar, a ona je da neće večno ostati na vlasti i da će „njihov“ Poslovnik dobro doći i onima koji kasnije dođu na vlast. Jasno je da bi DS danas rado podržao izmenu manjkavog Poslovnika. Menjali bi ga i naprednjaci, ali u nekom daljem vremenu. Tvrde, iako imaju impozantnu skupštinsku većinu, nisu zagovornici brzih rešenja koja opet mogu da pokažu sve svoje nedostatke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari