Beogradska tabloidna štampa utrkuje se u prenošenju of the record detalja i zbivanja iza kulisa samita „Western Balkans 6“ u Prištini, na kome su učestvovali i ministri Dačić i Mihajlovićeva. Te bile su neverovatne mere obezbeđenja, Tači i Dačić su razmenili nekoliko rečenica na srpskom, a večerali u hotelu čiji je vlasnik Pecoli, i tako dalje. I sami učesnici samita putem društvenih mreža doprineli su da u javnost dospe slika srdačne i prijateljske atmosfere.


Vljora Čitaku, javnosti u Srbiji poznata kao prva kosovska zvaničnica koja je posetila Beograd, ali i po tome što je prva oglasila potpisivanje Briselskog sporazuma tvitom o „belom dimu“, opet je aktivno „tvitovala“. U svet je odaslala snimak nasmejanih Tačija i Dačića, u društvu crnogorskog kolege Lukšića, tokom pauze za kafu. Dobroj atmosferi ovog sastanka ministara inostranih poslova i transporta Srbije, Albanije, Crne Gore, Makedonije i BiH, svakako je doprinelo obraćanje evropskog komesar za susedstvo Johanesa Hana, koji je najavio milijardu evra za infrastrukturni razvoj. I izjave učesnika bile su u sličnom pozitivnom tonu – Tači je rekao da je došlo vreme zajedničkih projekata za zajedničko dobro, a Dačić je istakao da ne smemo dozvoliti „sindrom drona“, odnosno zaoštravanje odnosa.

Zaista, svaku relaksaciju treba pohvaliti i podržati, ako je potrebno i lični udeo šefa diplomatije Srbije, za koga se zna da ume da bude vrlo zabavan sagovornik kad hoće. Ali ipak, nije sve u relaksaciji, nešto je i u realnoj politici. U ovom slučaju, reč je o dubokom jazu između prizora raspoloženih i vedrih političara i ni približno tako relaksirane stvarnosti, u kojoj su odnosi i dalje napeti, povremeno obeleženi incidentima, protestima i nemirima različitih vrsta. Uostalom, pojedini sumorni tonovi provalili su iz tog jaza između pokazanog i stvarnog, koliko istovremeno.

Pojedini prištinski mediji zamerili su Tačiju što je reč „republika“ izgovorio samo jednom. Vanparlamentarna opozicija u Beogradu se oglasila ocenom da učešće srpskih ministara predstavlja još jedan čin priznavanja „tzv. republike Kosova“. U očekivanju da se agenda koju je najavio Han, a koja je „programirana“ još u avgustu u Berlinu kod kancelarke Merkel nastavi – u aprilu u Briselu sastanak premijera, a u avgustu i Beču i zvanično predstavljanje projekata, političari bi sem pokazivanja dobre volje, trebalo da nastoje da proizvedu i opipljiv rezultat. Koji će se pre svega meriti da li je ljudima koji su ih izabrali život nešto lakši i bezbedniji, a ne time ko je sa kim progovorio na kom jeziku, slikao se, i kafenisao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari