Teško je pronaći razumno objašnjenje za podatak da je Srbija samo u poslednjih godinu i po platila 12,5 miliona evra kaznenih penala zbog nepovučenih kredita koje su odobrile međunarodne banke. Poslovi čija je ukupna vrednost 2,7 milijardi evra nisu obavljeni jer oni koji su za to bili zaduženi nisu izradili projekte.

Tako je EPS zbog devet neiskorišćenih kredita od ukupno 800 miliona evra, platio 5,2 miliona kaznenih penala, a veća šteta je to što rekonstrukcija postrojenja nije završena, niti su uposlene firme koje bi taj posao obavile. Slede Koridori Srbije sa tri nepovučena kredita ukupne vrednosti 680 miliona, zbog čega je plaćeno 2,8 miliona evra penala, a pri tome nije završen auto-put koji je u saobraćaj trebalo da se pusti još pre dve godine, niti su putari dobili poslove od kojih im zavisi opstanak radnih mesta. I Železnice Srbije, gde zbog lošeg stanja pruga vozovi u proseku idu tek 30-ak kilometara na sat, sa deonicama na kojima ne prelaze deset, nekoliko godina drže posao rekonstrukcije infrastrukture „na ledu“. Projekti nisu urađeni, a za kredit od 355 miliona preduzeće koje posluje sa gubitkom i živi od državnih dotacija, plaća penale od 2,4 miliona evra. Na spisku su Putevi Srbije, RTB Bor, Srbijagas, komunalna preduzeća, lokalne samouprave, ministarstva… rečju, javni sektor a o trošku poreskih obveznika.

Problem nepovučenih kredita ne postoji odskoro. On se godinama provlači kao manir opuštene administracije i još ležernijih političara koji će preko svih kanala do medija da proslede informaciju da su nas ponovo zbog nekog velikog poduhvata zadužili. I to povoljno. Ali posle će da ćute o tome kako je posao realizovan, a još manje da odgovaraju na pitanja zašto nije. Ono što prvo pada u oči jeste da još niko u javnom sektoru ili vlasti nije odgovarao ako bi ostao neurađen neki projekat koji je ušao u plan. Čak ni u ovakvim situacijama, kada država plaća kazne, kad su na gubitku i preduzeća koja bi bila angažovana u kreditiranim poslovima i građani koji su ostali bez obećanih objekata i sve to još finansiraju – ne postavlja se pitanje odgovornosti. A moralo bi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari