– Činjenica je da je svaka vlast uvek prisutnija u medijima jer je ona ta koja je odgovorna, koja po pravilu nešto radi i mediji to onda prate. Sporno može da bude samo da li i u kolikoj meri opozicija ima prostora da kaže ono što misli o postupcima vlasti. U isto vreme izbalansirana uređivačka politika je obaveza svakog pružaoca medijskih usluga i oni sami o tome moraju da vode računa. Setite se samo kritika na račun vlasti čija su osnova bili Boris Tadić i DS. Tadašnja opozicija je bila izuzetno nezadovoljna. Sada, kad su promenjene uloge vlasti i opozicije, jedino što je ostalo konstantno je nezadovoljstvo zbog medija, ističe za Danas Goran Karadžić, predsednik Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), odgovarajući na pitanje može li to telo da reaguje u slučaju favorizovanja političkih stranaka na nacionalnim televizijama.

On dodaje da u isto vreme, ko god bio zadovoljan ili ne, iznad svega toga jeste sloboda medija i njihovo pravo da izveštavaju bez pritiska i cenzure.

Čini mi se da mnogi smatraju da je pod pritiskom svaki medij, bilo pisani ili elektronski koji ne izveštava onako kako bi oni želeli. Logika – ovi koji pišu i izveštavaju kako ja mislim su slobodni, a oni drugi nisu nema nikakvog smisla. Bez obzira ko je vlast, a ko opozicija. Uređivačke politike su stvar medija i oni moraju da imaju apsolutnu slobodu u tome. Osim toga, da su mediji toliko moćni da favorizovanjem održe bilo koju vlast onda se vlast verovatno nikada ne bi ni menjala. Što se REM tiče, zamislite da naložimo nekoj televiziji da smanji prisustvo ove ili one stranke. Ili da neku pojača. To u osnovi nije dobar model. Drugo je pitanje kada se raspišu izbori i kada počne kampanja, tada su obaveze televizija daleko veće, ali i tu postoji jedan veliki problem.

 Na koji problem mislite?

– Problem je što Narodna skupština, na osnovu Zakona o izboru narodnih poslanika nikada nije formirala Nadzorni odbor koji treba da reguliše ponašanje učesnika kampanje. Upravo zato smo često u situaciji da javnost od nas zahteva da regulišemo ponašanje političara, a mi smo tu sa ovlašćenjima vezanim samo za medije. Ne možemo mi nekome da zabranimo da otvara pešački prelaz ili mazi jariće.

U javnosti vas često optužuju da ne reagujete kada je reč o provladinim medijima. Kako to komentarišete?

– Nikada nismo reagovali na način da budemo „nadglavni“ urednik bilo kog medija. Najbliže tome bila su reagovanja u vreme predizborne tišine kada smo neke emitere isključivali iz kablovskih sistema, ali se i tada nije radilo o mešanju u uredničke odluke, već o reakciji na kršenje zakona. Nismo mi tajni agenti ni vlasti ni opozicije, ko god se gde nalazio. Mediji u Srbiji treba da rade bar bez pritiska regulatora. A zar nije njihova urednička sloboda da na neke poteze vlasti gledaju blagonaklono ili kritički. Kako biste vi reagovali da se pojavi saopštenje REM kako na programu neke televizije nema dovoljno stranke Jedinstvena Srbija, recimo? Pa da onda vagamo koliko treba da bude koje parlamentarne, a koliko vanparlamentarne stranke…

Dokle se stiglo sa radom na regulativi koja bi eventualno ponovo zabranila prenošenje stranačkih skupova?

– Pozvali smo one koji su nas najviše kritikovali NUNS i UNS na zajednički sastanak o tome. Nakon toga su seli pravni timovi i zajednički zaključak je da se obratimo Narodnoj skupštini za autentično tumačenje.

 NUNS i OEBS su istakli da je o zabrani prenošenja skupova jasan i Zakon o elektronskim medijima.

– To je stvar percepcije. Za njih je to jasno. I za nas, ali ne na isti način na koji oni to gledaju. Važno je jedino da ista pravila važe za sve. I da i druge stranke koje to žele mogu na isti način da koriste taj prostor. A nisam siguran da je nakon ovih sastanaka stav NUNS i UNS jednako isključiv kao što je bio.

 Kako komentarišete način obraćanja ministra kulture nakon vaše odluke da se rijalitiji mogu emitovati samo posle 23 sata? Rekao je da vam stoji na raspolaganju ukoliko budete reagovali na širenje crne rupe u svemiru.

– Teško mi je da to komentarišem. Možda samo da kažem da nisam siguran da takvi pokušaji duhovitosti priliče jednom ministru. To je bliže duhu i jeziku rijalitija. U svakom slučaju, nije Ivan Tasovac Ministarstvo, a o saradnji sa Ministarstvom na čijem je on čelu mogu da kažem puno toga dobrog.

Razmatraćemo prijavu protiv Pinka

* NUNS je podneo prijavu protiv Pinka zbog širenja straha i panike nakon iznetih tvrdnji u programu o državnom udaru. Da li ćete i kako reagovati?

– Nama je Zakonom o elektronskim medijima propisana obaveza da procesuiramo svaku prijavu. To znači da će se i ova prijava naći uskoro na dnevnom redu. Ne znam kako će se članovi Saveta opredeliti po ovoj prijavi i samim tim ni kakav će biti ishod postupka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari