Mnogo kritičkih reči moglo se čuti na godišnjoj konferenciji Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) o ljudskim pravima i demokratiji, koja je nedavno završena u Varšavi. Uglavnom su se države međusobno optuživale da ne poštuju ljudska prava, da vrše pritisak na nevladine organizacije i novinare, guše slobodu medija…

Prepucavanja državnih delegacija su najčešće bila na relaciji SAD, Velika Britanija, Ukrajina protiv Rusije i Azerbejdžana, uz propratne hvale „gongova“ (predstavnika nevladinih organizacija osnovanih od vlade – prim.aut.) svojim državama. Ipak, dosta kritika je izneo i Mišel Forst, specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija o braniocima ljudskih prava. Razgovor sa Forstom je vođen u pauzi konferencije.

*Rekli ste na konferenciji da ima dosta zastrašivanja i napada na branioce ljudskih prava i nevladine organizacije u zemljama članicama OEBS-a (57 država – prim. aut.). Kako vidite brojna neslaganja i međusobna optuživanja država za kršenje ljudskih prava?

– Pravila organizacije su takva da je državama članicama ostavljeno dosta prostora da govore i da iznose argumente jedni protiv drugih i da odgovaraju na njih, tako da, nažalost, nije bilo prave debate. Više je to bio uvid u to kako države članice OEBS-a primenjuju njegove preporuke. Za mene, kao specijalnog izvestioca Ujedinjenih nacija o braniocima ljudskih prava, bilo je jako važno što sam video da je rastući trend u državama članicama da se ograničavaju prava braniocima ljudskim prava, što je više nego zabrinjavajuće. Videli smo da je bilo fizičkih napada, klevetanja, uznemiravanja, ciljanih napada kao što su bili protiv ženskih braniteljki ljudskih prava ili organizacija koje se bave borbom protiv korupcije. Zaključak je da se stvari u zemljama članicama OEBS-a ne kreću u dobrom pravcu i da bi OEBS-ove preporuke mogle da budu alat koji bi vlade država članica trebalo da koriste da zaštite branitelje ljudskih prava. Na osnovu toga bi se moglo ustanoviti da li države primenjuju te preporuke.

* Kako vidite stanje u Srbiji sa braniocima ljudskih prava i nevladinim organizacijama?

– Nažalost, teško mi je da komentarišem stanje u nekoj državi bez detaljnog izveštaja. A izveštaj mogu da uradim tek kada me država članica pozove u dvonedeljnu posetu da proverim stanje sa braniocima ljudskih prava i da mi dozvoli da idem gde god želim i da razgovaram sa kime god hoću, uključujući i branioce ljudskih prava koji su u zatvoru. Tek nakon toga razgovaram sa vladom i mogu da uradim izveštaj i da dam javnu izjavu o stanju u toj državi. Zato mi je nemoguće da kažem nešto o trenutnom stanju u Srbiji.

* Pitam vas ovo jer smo nedavno imali brojne napade vlasti na zaštitnika građana Sašu Jankovića baš zbog njegovih izveštaja koji nisu bili po volji vladi. Verujem da znate taj slučaj?

– Da, to je situacija u mnogim državama i mogu reći da lično smatram da su i državne institucije i ombudsman takođe branioci ljudskih prava i da su u pojedinim slučajevima napadnuti od vlade. Imamo ogroman broj slučajeva koji su dokumentovani ove godine u Aziji, Australiji, Srbiji…

* Kako rešiti taj problem?

– Ne mogu delovati i preduzeti neku akciju, osim ukoliko ne dobijem zvaničnu žalbu od žrtve. Pošto nisam primio nikakvu zvaničnu pritužbu od srpskog ombudsmana, ne mogu ništa ni da preduzmem da ga zaštitim. Takođe, nisam primio nikakvu žalbu ni od nevladinih organizacija u ime ombudsmana, pa su mi vezane ruke u tom slučaju.

* Kako vidite ovaj rastući fenomen sa „gongovima“, koji ispred nevladinih organizacija hvale svoje vlade?

– To nije nov fenomen. To gledamo već godinama u UN, ali i u OEBS-u. Samo se nasmejem na to kad kažu odakle su, šta rade i kako odmah počnu da brane i hvale vladu države iz koje dolaze. To jeste zabrinjavajuće za zemlje članice OEBS-a, ali to su pravila igre, a oni nisu baš mnogo pametni. Ako bih bio vlada u nekoj državi, svakako bih im savetovao da budu mnogo izbalansiraniji u nastupu i da pokažu malo više samostalnosti. To je dobar i jak dokaz da neke zemlje OEBS-a nisu demokratske, pošto im trebaju „gongovi“ da ih brane.

* Gde je rešenje za taj problem?

– Udruživanje građana je slobodno i građani koji žele da se udruže da brane svoja prava imaju pravo na to. Hoću da kažem da nije baš pametno od vlasti da šalju takvu vrstu nevladinih organizacija na međunarodne skupove, jer svi vidimo ko su oni.

* Šta mislite o stalnim sukobljavanjima između SAD i Rusije u OEBS-u?

– To traje godinama.

* Jeste, ali sada je situacija baš eskalirala, jer se sad otvoreno optužuju za kršenje ljudskih prava, pritiske na novinare, nevladine organizacije, medije…

– Ta situacija nije samo između SAD i Rusije. Vidimo i da mnoge druge države OEBS-a postavljaju pitanje o tretmanu nevladinih organizacija i branilaca ljudskih prava u Rusiji. Iako SAD direktno prozivaju Rusiju, to se dešava i u Azerbejdžanu, Uzbekistanu, Belorusiji… Dešava se svuda.

Izbeglička kriza

*Šta mislite o izbegličkoj krizi koja trese Evropu?

– To je drugi veliki problem i znam da se mnoge nevladine organizacije koje se bore za prava migranata na udaru vlasti i na meti zastrašivanja, uključujući i Francusku, Belgiju, Holandiju…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari