Još nema odgovora premijera Aleksandra Vučića kada će primiti predstavnike sva četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika na razgovor, koji su sa njim zatražili sastanak 26. maja. Sindikati ocenjuju da je sporazum potpisan sa vladom po završetku štrajka „mrtvo slovo na papiru“, jer praktično nijedna stavka nije ispunjena.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Milan Jevtić, potpredsednik Unije sindikata prosvetnih radnika, kaže za Danas da je taj sindikat još u februaru, kada su Sindikat obrazovanja Srbije i GSPRS „Nezavisnost“ izašli iz štrajka, upozoravao da ponuđeni sporazum predstavlja „spisak lepih želja i obećanja“, jer ne sadrži nikakve garancije, niti obavezuje Ministarstvo prosvete da se materijalni položaj prosvetnih radnika poboljša.

Kada je sindikate pozvao na pregovore 25. maja, ministar prosvete Srđan Verbić samo je formalno ispunio dogovor da do 1. juna počnu pregovori o visini i dinamici isplate pomoći prosvetarima, koju bi trebalo da dobiju do kraja ove godine. Jevtić kaže da među prosvetnim radnicima vlada veliko nepoverenje i da se „ne uzdaju u obećanje da će im vlada dati bilo šta sem onoga koliko mora“.

– Za nas je taj sastanak bio važniji da bismo ministru skrenuli pažnju na loše strane Pravilnika o ceni usluga u osnovnim i srednjim školama koji je pretio da ostavi bez posla oko 3.000 radnika. Dobro je što se ministar složio sa nama da pravilnik treba da se promeni i što je kazao da se na taj način neće sprovoditi racionalizacija u obrazovnom sistemu. Ukrupnjavanje norme nastavnika koji nemaju pun fond časova je dobra stvar, ali da bi taj posao započeo, treba da se završi upis u srednje škole, što znači da se to mora raditi preko leta – navodi Jevtić.

Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS), veruje da će Vučić pozvati sindikate na razgovor i da će prosvetari nešto dobiti.

– Sigurno će biti neka pomoć, ali kolika i kada, to niko ne zna. Mi smo predložili da prvi deo dobijemo do kraja avgusta, a drugi u poslednjem kvartalu ove godine, bar u visini jedne prosečne plate. Ali prosvetnim radnicima ta pomoć ne znači mnogo. Nama je najvažnije da se uvedu jedinstveni platni razredi u ceo javni sektor, ali trenutno nije realno da oni budu urađeni kako su sindikati prosvete tražili i da počnu da se primenjuju od 1. januara 2016. Skeptični smo jer niko sem obrazovanja nije zainteresovan za platne grupe, čak ni visoko obrazovanje – smatra Brajković.

Ni Milan Janković nije optimista posebno što je, kako kaže, i ministar Verbić priznao da se u tom poslu nije odmaklo daleko. On podseća na ministrovo obećanje izrečeno tokom štrajka prosvetnih radnika da više neće biti na tom mestu, ukoliko platni razredi ne počnu da se primenjuju od Nove godine.

– Ako budu uvedeni platni razredi ovako kako se sada najavljuje, to za prosvetne radnike neće imati smisla – tvrdi Jevtić.

Na pitanje da li je realna pretnja novim štrajkom početkom iduće školske godine, što je kao mogućnost najavio Sindikat obrazovanja Srbije, sagovornici Danasa odgovaraju da je to teško prognozirati. Milan Jevtić kaže da Unija sindikata prosvetnih radnika, za razliku od drugih sindikata, „ne preti praznom puškom“ i da štrajk pominje samo kada su sigurni da će ga biti. Brajković dodaje da svi sindikati treba da izvuku pouke iz poslednjeg štrajka, pre svega da se samo jedinstvenim nastupom može nešto postići.

– Ukoliko dođe do novog protesta, on mora biti drugačije organizovan, tako da radimo do decembra, a onda da stanemo i da rizikujemo da ostanemo bez jedne plate, ali da se polugodište ne završi. Samo tako ćemo naterati Ministarstvo prosvete i vladu da se zamisle – ističe Brajković.

Izborna Skupština Unije 20. juna

Skupština Unije sindikata prosvetnih radnika na kojoj će biti izabran novi predsednik zakazana je za 20. jun u Bačkoj Palanci. Jasna Janković pominje se kao najozbiljniji kandidat koja bi na toj funkciji trebalo da zameni Dragana Matijevića. U Uniji za Danas potvrđuju da je Jankovićeva „u igri“, ali napominju da će se svi kandidati znati do 10. juna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari