Patrijarh srpski Irinej juče je i svečano ustoličen u Pećkoj patrijaršiji, istorijskom sedištu poglavara SPC. Uz povike „aksios“ i „dostojan“ posle svete arhijerejske liturgije koju je služio sa srpskim arhijerejima, gostima iz drugih pravoslavnih crkava i monasima iz Hilandara, patrijarha Irineja na pećki tron s kog, kako je naglasio, „sedam i po vekova naslednici svetog Save upravljaju brodom SPC“, uveli su, po rukopoloženju, najstariji srpski mitropoliti: zagrebačko-ljubljanski Jovan i crnogorsko-primorski Amfilohije.

Patrijarh Irinej je u pristupnoj besedi uputio „vapajni apel moćnim faktorima sveta u čijim rukama je sudbina Kosova i Metohije da ne ogreše svoju dušu donošenjem rešenja o pitanju statusa srpske južne pokrajine, kojim bi srpski narod bio lišen vekovnog prava na svoju postojbinu, domove i svoj imetak, na groblja svojih predaka i svetinje“.

– Kosovo i Metohija ima dovoljno životnog prostora i mesta za suživot srpskog, albanskog i drugih naroda… Zato, obraćajući se u ovom svečanom trenutku s ljubavlju i poštovanjem, ne samo srpskom pravoslavnom narodu KiM, nego i časnom albanskom narodu i svim ovdašnjim žiteljima, pozivamo ih na mir i zajedništvo, uvek temeljeno na Božjoj i ljudskoj pravdi – naglasio je patrijarh srpski Irinej u pristupnoj besedi posle svečanog ustoličenja u Pećkoj patrijaršiji, uz molitve Gospodu da „u ovoj zemlji zavladaju mir, sloga i ljubav među narodom i da se što pre zacele sve rane svih, nanete mržnjom i zlobom“.

Prema patrijarhovoj oceni, „vreme i prilike njegovog izbora i uvođenja u tron srpskih patrijaraha u mnogo čemu imaju sličnosti s vremenom i okolnostima u kojima je SPC sa svojim narodom doživljavala i preživljavala teške i sudbonosne dane svoje istorije“. On je podsetio na još vidljive posledice nedavnih stradanja: uništene crkve i manastire, spaljene domove, narod proteran sa svojih vekovnih ognjišta, što se još može videti na KiM – „pregolemoj rani na telu SPC i uistinu strašnom sudilištu“.

Obraćajući se „episkopatu, sveštenstvu, monaštvu i vernom narodu SPC“, patrijarh je pozvao na „jačanje prave vere, vernosti, pravde, istine Božje i jedinstva Crkve“. On je obećao da će kao „prvojerarh SPC uložiti sve napore, zajedno sa braćom arhijerejima i blagovernim narodom, da se jedinstvo Crkve Božje utvrdi i unapredi, kao i jevanđelska misija Crkve pravoslavne među svim zemaljskim narodima“.

Patrijarh Irinej zahvalio se na svim zvanicama koje su prisustvovale njegovom svečanom ustoličenju: visokodostojnicima svih pomesnih pravoslavnih crkava, Rimokatoličke crkve, crkava Reformacije i Anglikanske crkve, Islamske zajednice Srbije, Jevrejske zajednice Srbije, kao i predstavnicima srpske države, s predsednikom Republike Borisom Tadićem na čelu, drugih pravoslavnih i susednih država, međunarodne zajednice na KiM i diplomatskog kora, princu Aleksandru Karađorđeviću.

Osim predsednika Srbije, članova kraljevskog doma Karađorđević, među zvanicama bili su, između ostalih, ambasadori Rusije i Grčke u Srbiji Aleksandara Konuzin i Dimosten Stoidis, specijalni posrednik EU za zaštitu verskog i kulturnog nasleđa na Kosovu u Dimitri Moskopulos, šef Unmika Lamberto Zanijer, komandant Kfora Erhard Biler, odlazeći šef Euleksa Iv de Kermabon, Milorad Pupovac iz Samostalne srpske demokratske stranke, direktor NIS Dušan Bajatović, bivši predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković, Miroljub Albijanić, poslanik DS u srpskom parlamentu Srđan Milivojević.

Prema procenama Kosovske policijske službe, koja je zajedno s Kforom i Euleksom juče obezbeđivala skup, ustoličenju patrijarha Irineja prisustvovalo je oko pet hiljada ljudi. Radio KiM iz Čaglavice javlja da je svečanost pratilo pedesetak domaćih i stranih novinara, kao i da su mnogi vernici i novinari ostali izvan manastirske porte koja, prema proceni SPC, prima 2.000 ljudi, ali je na direktnom prenosu RTS delovala poluprazno.

Patrijarh Irinej je u Pećku patrijaršiju stigao u subotu u podne, dok su ostali arhijereji SPC noć uoči ustoličenja proveli u severnom delu Kosovske Mitrovice, gde su se – bez struje i vode – suočili sa srpskom svakodnevicom na KiM. Radio KiM javlja da su u subotu uveče pećke ulice koje vode ka Pećkoj patrijaršiji bile oblepljene slikama patrijarha Irineja s porukama na engleskom „ratni zločinac“ i „idi u pakao“, dok su juče ujutru na gotovo svim stambenim zgradama i kućama u Peći bile okačene albanske zastave.

Novi, 45. poglavar SPC izbran je na izbornom Svetom arhijerejskom saboru 22. januara. Zvanično je preuzeo patrijarašku dužnost dan kasnije ustoličenjem u beogradskoj Sabornoj crkvi. Njegovo svečano ustoličenje u Pećkoj patrijaršiji najpre je bilo planirano za 25. april, ali je posle otkazivanja iz „tehničkih i organizacionih razloga“ Sabor SPC na majskom zasedanju odredio 3. oktobar kao novi datum.

Kamenovani autobusi

– Na izlasku iz Peći juče po podne kamenovano je desetak autobusa iz Gračanice, Leposavića, Nikšića i iz severnog dela Kosovske Mitrovice, u kojima su se Srbi vraćali sa patrijarhovog ustoličenja. Prema informacijama Radija KiM niko od putnika nije povređen. Na autobusima je pričinjena materijalna šteta, polomljeno je nekoliko prozora. Autobus Nikšić prevoza potpuno je polupan, a kamenovan je i autobus italijanskog Kfora, koji je prevozio decu iz Goraždevca. Zbog ovog incidenta uhapšene su tri osobe.

Odežda iz Australije

Na svečanom činu ustoličenja, patrijarh Irinej nosio je novu odeždu, svu u vezu sa 12 ikona velikih praznika, rad Ateljea „Riza“, radionice Eparhije australijsko-novozelandske. Odežda je dar porodice Crnomarković, za pokoj duša njihovih roditelja, saopštila je Informativna služba SPC.

Svetosavska himna, klicanje, aplauzi

Patrijarah Irinej je iz hrama Svetih apostola ispraćen sa Svetosavskom himnom, a ispred crkve dočekan je s poklicima „dostojan“. Uzvicima „Živeo kralj“ i aplauzom narod je pozdravio juče i princa Aleksandra, dok je predsednik Tadić dobio aplauz i poneki uzvik negodovanja.

Nikolić vraćen s prelaza, Ilić proteran

– KPS i Euleks sprečili su juče predsednike Srpske napredne stranke i Nove Srbije Tomislava Nikolića i Velimira Ilića da dođu u Pećku patrijaršiji. Nikolićevo vozilo zaustavljeno je na administrativnom prelazu, s obrazloženjem da ne postoji zvaničan dopis Vlade Srbije, kojim se traži od Euleksa da mu dopusti prisustvo patrijarhovom ustoličenju. „Nikolić je zaustavljan u sedam sati ujutru, neposredno pošto je na teritoriju KiM nesmetano ušao predsednik Srbije. Na insistiranje Tomislava Nikolića da u Pećku patrijaršiju ide kao građanin, a ne kao zvaničnik, predstavnici Euleksa saopštili su da to ne mogu da dopuste, jer je reč o dogovoru Euleksa i Vlade Srbije“, navodi se u saopštenju SNS.

SNS je osudila i proterivanje Velimira Ilića sa KiM, koji je zaustavljen u južnom delu Kosovske Mitrovice i preko prelaza Merdare vraćen u centralnu Srbiju. Dubravka Filipovski, potpredsednik NS, izjavila je juče da su se Nikolić i Ilić dogovorili da se nađu na administrativnom prelazu Jarinje kako bi, zajedno kao građani i vernici, prisustvovali patrijarhovom ustoličenju. Prema njenim rečima, Iliću je na Merdaru uručena odluka Glavnog štaba KPS u kojoj piše da teritoriju Kosova mora da napusti jer nije na spisku iz Kabineta predsednika Srbije.

Prema pisanju prištinske štampe, potpredsednik Vlade Kosova Hajredin Kuči najavio je hapšenje svih zvaničnika Srbije koji krenu u Pećku patrijaršiju, bez poštovanja procedure odobrenja Vlade Kosova. Kuči je izjavio da je samo Boris Tadić zatražio dozvolu.

Tokom pripreme ustoličenja, Danasu je više puta potvrđeno da su za organizaciju svih odlazaka u Pećku patrijaršiju zaduženi SPC i Ministarstvo za KiM. Na SPC je, navodno, bilo da dostavi spisak zvanica. Tokom prošlog vikenda pojedini beogradski mediji optužili su predsednika Odbora za patrijarhovo svečano ustoličenje, mitropolita Amfilohija, da je na svoju ruku pozvao lidere opozicije u Pećku patrijaršiju. U vrhu SPC Danasu je rečeno da niko nije pozvao zvanice na svoju ruku, nego su Sinod i patrijarh na ustoličenje pozvali sve državne zvaničnike i lidere opozicije iz Srbije. Problem je, navodno, nastao kada su iz Prištine stigle najave da bi u Pećku patrijaršiju mogli da dođu u zvaničnici samoproglašene kosovske države. Iako je državni vrh Srbije zvanično tvrdio da je spisak zvanica stav SPC, kao domaćina, i rezultat njenog dogovora s međunarodnim predstavnicima na KiM, u visokim crkvenim krugovima spekuliše se da su odluku da na ustoličenje dođe samo Tadić donele državne vlasti. U saopštenju koje su, navodno, pisali Tadiću „najbliži“ članovi „crkvene vlade“, Sinod je krajem septembra najavio da će Srbiju u Pećkoj patrijaršiji predstavljati samo predsednik Republike, a da će danas u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu prirediti svečani prijem za članove vlade, stranačke lidere i javne ličnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari