Najveći problem azilanata u Centru za azil u Bogovađi jeste to što da samo jednom dnevno dobijaju hranu, kaže za Danas jedan od aktivista nevladine organizacije koja je prošle nedelje posetila ovaj centar.

Prema njegovim rečima, veliki propust je i to što, kada eventualno dođe do tuče između migranata koji žive u okolnim šumama, policija ta lica deportuje u Makedoniju. Na to, kako ocenjuje, ona nema pravo. Naime, policija može da deportuje migranta jedino ukoliko postoji odluka sudije za prekršaje. Takođe, deportacija je dozvoljena i onda kada policija zatekne migranta koji u zemlju nije ušao na legalan način. U tom slučaju policija može i da izda dozvolu za migranta da ostane u zemlji naredna 72 sata.

Takođe, sagovornik Danasa kao veliki problem navodi i izuzetno loše humanitarne uslove. To je, kako kaže, saznao od migranta koji je smešten u Centru, ali je prethodno mesec dana proveo u okolnim šumama, u kojima, prema procenama, živi više od 150 azilanata.

– Neophodno je obezbediti smeštaj za azilante koji žive u okolnim šumama. Mi nismo imali dozvolu da uđemo u Centar, ali smo od azilanata saznali da postoji mogućnost da se dodaju dušeci i tako smanji broj migranata koji su van Centra. To je posebno važno uraditi sada, kada je temperatura sve niža, pa se veliki broj ljudi i razboleo. S druge strane, neophodno je obezbediti i redovniju isporuku hrane – kaže sagovornik Danasa i dodaje da se veliki broj migranata žalio i na probleme u vezi sa higijenom.

Podsetimo, naš list je u nekoliko navrata pisao o navodnim nepravilnostima u radu Centra u Bogovađi. Sve je počelo kada je Svetlana Jovanović, koordinatorka prihvatno-tranzitnih centara za readmisiju u Komesarijatu za izbeglice, tvrdila da joj je azilant rekao da upravnik Centra Stojan Sjekloća naplaćuje azilantima za smeštaj 40 evra, a da za izdavanje prijave o odsustvu, na koju oni imaju pravo, uzima od 10 do 30 evra. Međutim, azilant je kasnije negirao da je to ikada tvrdio. Jovanovićeva je o svemu što je čula od azilanta sastavila službenu belešku i obavestila Kancelariju predsednika Srbije, Agenciju za borbu protiv korupcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Bezbednosno-informativnu agenciju i ombudsmana. Povodom ovih navoda otvorena je policijska istraga i do sada je saslušano više lica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari