Radna mesta bibliotekara, sekretara, pedagoga, psihologa, tetkica i drugog nenastavnog osoblja u osnovnim i srednjim školama, sigurna su bar naredne školske godine. Ministarstvo prosvete izmenilo je sporne pravilnike o načinu finansiranja osnovnih i srednjih škola, koji su prema ranijim procenama sindikata, pretili da bez posla ostave skoro 3.000 ljudi.

Međutim, i novoobjavljeni pravilnik o kriterijumima i standardima za finansiranje osnovnih škola doneće probleme zaposlenima, tvrdi Aleksandar Ničić, iz Sindikata obrazovanja Srbije.



 

– Pravilnik za osnovne škole promenjen je samo u dva člana. Novina je da škola koja ima do 24 odeljenja može imati sekretara koji je angažovan najmanje sa pola radnog vremena, dok je po pravilniku iz aprila to bilo mnogo drastičnije, odnosno sekretar je mogao da bude angažovan i sa manjim procentom od toga. Problem je što će se većina članova iz novog pravilnika primenjivati od početka školske 2016-2017. godine, što znači da su radna mesta nenastavnog osoblja sigurna samo u predstojećoj školskoj godini – kaže za Danas Ničić.

On dodaje da su sindikati dobili prostor da „nastave bitku“, jer „smanjivanje broja stručnih saradnika i procenta angažovanja administrativnih radnika i sekretara u osnovnim školama nema opravdanja dok se u isto vreme gomilaju administrativni i pravni poslovi i povećava broj učenika kojima je neophodna podrška psihologa i pedagoga“. Ničić ukazuje na još jednu nelogičnost.

– Najtužnije je što izmena pravilnika za osnovne škole predviđa da će se do početka njegove primene u pogledu utvrđivanja broja zaposlenih, materijalnih troškova u školi i ostalih troškova, primenjivati pravila sadržana u propisu iz 1993. koji je prestao da važi. To praktično znači da menjamo promenjeni pravilnik kako bi još malo važio onaj koji je prestao da važi – ističe Ničić, napominjući da su u pravilniku o finansiranju srednjih škola uglavnom prihvaćene sugestije sindikata.

Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, kaže za naš list da će na današnjem sastanku sa predstavnicima Ministarstva prosvete tražiti da i za sekretare u osnovnim školama važe stari propisi u predstojećoj školskog godini, odnosno da svaka osmoletka, bez obzira na broj odeljenja, ima jednog sekretara.

– Što se tiče pravilnika o finansiranju srednjih škola situacija je čak povoljnija za pedagoge i psihologe, nego što je to bilo ranije. Sada je predviđeno da i škole od osam do 15 odeljenja imaju stručnog saradnika sa određenim procentom radnog angažovanja – objašnjava Brajković, napominjući da su, gledano u celini, pravilnici povoljni za zaposlene u školama.

Podsetimo, Ministarstvo prosvete je u aprilu donelo nove pravilnike o finansiranju osnovnih i srednjih škola, ali je odmah nakon burne reakcije sindikata, udruženja pedagoga, psihologa i direktora škola, ministar prosvete Srđan Verbić obećao da će taj dokument biti izmenjen. Nova uzbuna među zaposlenima je nastala sredinom jula kada je školama prosleđeno stručno uputstvo o formiranju odeljenja, u kome se Ministarstvo poziva na sporne pravilnike o finansiranju obrazovnih ustanova. Sindikati su opet negodovali, a iz Ministarstva je tada objašnjeno da stručno o uputstvo o formiranju odeljenja nema veze sa finansiranjem, ali da su tokom izrade tog dokumenta morali da se pozovu na važeće pravilnike.

Slobodna radna mesta na portalu



inistarstvo prosvete uputilo je juče dopis direktorima škola da podatke o slobodnim radnim mestima unesu na novi portal skole.mpn.gov.rs. Na tom sajtu unose se i podaci o tehnološkim viškovima, a obe liste, koje pored direktora škola treba da potpišu ovlašćeni predstavnici sindikata, moraju da se dostave školskim upravama do 26. avgusta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari