Računi čak 117 osnovnih i srednjih škola u Srbiji su blokirani zbog neizmirenih računa za grejanje, struju, vodu, neisplaćenih investicija, materijalnih troškova, prevoza učenika i zaposlenih. Kako pokazuju podaci Narodne banke Srbije, ukupan dug je veći od 250 miliona dinara. Osim dugova za neplaćene račune, lokalne samouprave kao vlasnici budžeta, ne izmiruju dugovanja korisnika, u ovom slučaju škola, a tenderi za njihove potrebe se i dalje raspisuju.

– Zbog tog sistema gde se „jedan zadužuje, a drugi samo obećava i ne plaća“, u Zaječaru su blokirani računi čak 15 škola. Kako se to po pravilu dešava, vidi se iz sledećeg primera. Na tenderu za snabdevanje drvetom i ugljem za potrebe grejanja u četiri osnovne škole u ovoj opštini za 2014/2015. godinu, kao najpovoljniji ponuđač sa najnižim cenom, firma „Vesmil“ iz Grljana potpisala je ugovor i počela isporuku, očekujući da lokalna samouprava ispuni ono što su njeni korisnici, to jest škole, dali u ponudi. Međutim, to se nije desilo i one trenutno duguju firmi iz Grljana oko 2,2 miliona dinara.

– Kakav je odnos lokalne samouprave prema osnovnom obrazovanju vidi se iz činjenice da su osnovne škole pune dve godine u blokadi. Zbog ovih dugova, radi izmirenja svojih obaveza i obavljanja delatnosti, u maju smo morali da dignemo kredit. O ovome smo obavestili i nadležna ministarstva, ali bez očekivanih rezultata. Tužili smo ove četiri škole, ali od toga nemamo velike koristi, s obzirom da su njihovi računi u blokadi, kaže za naš list Slobodan Kostić, direktor firme „Vesmil“.

 Prema Kostićevim rečima, on je zajedno sa direktorima škola više puta odlazio u opštinu kako bi zahtevao isplatu koja mu se duguje, ali je, prema njegovim rečima, uvek bio zamoljen da se strpi još neki vremenski period „i tako sve u krug“.

 Kako država nema nikakvih ingerencija nad radom lokalnih samouprava, Kostić rešenje vidi u uredbi Vlade Srbije kojom bi korisnicima budžetskih sredstava bilo onemogućeno da raspisuju javne nabavke, već da to radi vlasnik budžeta, odnosno lokalna samouprava. Na taj način, kada dođe do nepoštovanja zakonske odredbe o rokovima plaćanja od 45 dana, isporučilac može da tuži i blokira budžet, a ne one koji nisu vlasnici budžetskih sredstava jer od njihove blokade, kako se vidi u ovom slučaju, koja može da traje unedogled, nemaju ništa.

 Svaka škola kad pošalje poziv za podnošenje ponuda za obezbeđivanje ogreva, obavezno naglašava da je kao naručilac korisnik budžetskih sredstava, a u načinu plaćanja stavlja napomenu – najkasnije 45 dana po prijemu računa, iako je novac, ako ga ima na računu, lokalne samouprave.

 Direktori jednog broja zaječarskih škola potvrdili su za Danas blokadu računa, ali dalje o tome nisu želeli, a neki izgleda ni smeli, da razgovaraju.

Do gradonačelnika Zaječara Velimira Ognjenovića je bilo veoma teško doći, kako je rečeno u njegovom kabinetu, zbog dnevnih obaveza. Zato smo se obratili predsedniku Skupštine grada Saši Mirkoviću u nadi da on može da „podstakne“ zauzete rukovodioce. Mirković je naglasio da je deo zakonodavne vlasti pa pitanje blokada računa škola nije njegov posao, ali i napomenuo da će razgovarati sa nekim iz izvršne vlasti ko bi nam odgovorio na pitanja. Pomoćnik gradonačelnika za prosvetu Vladimir Milojević kao glavni problem navodi nasleđene dugove iz prethodnog perioda i od bivše vlasti. Prema njegovim rečima, u momentu preuzimanja vlasti, avgusta 2013. godine, dug škola je bio približno 125 miliona dinara.

– Kako smo u razgovoru sa direktorima osnovnih i srednjih škola na sastancima čuli, oni su kontinuirano imali umanjene budžete od 2006. godine za 25 odsto, čime se dug i obaveze prema dobavljačima tokom godina nagomilavao, a za devet godina tri budžeta su izgubljena, ističe Milojević. On, takođe, podseća da je prethodna vlast grejanje Grada Zaječara poverila privatnoj firmi „Moravia Energo“, koja je prošle godine otišla u stečaj.

– Tada su pravljene razne kombinacije koje su danas predmet istraživanja tužilaštva. S obzirom da je pomenuta firma otišla u stečaj i za svoje obaveze za grejanje škola ušla u naplatu preko Trgovinskog suda u Zaječaru, a naše potraživanje u iznosu od 1.800.000 evra stavila u stečajnu masu. Sud je blokirao račune školama, čime je njihova stabilnost dodatno pogoršana, rekao je Milojević i kao olakšavajuću okolnost naveo zaključak Vlade da jedinice lokalne samouprave mogu asignacijom plaćati i preuzeti obaveze škola u 2015. godini.

 Dok je deo kase zaključan i u sudu, građani stiču utisak da neki novac ipak slobodno teče. Tako se i pored svih dugovanja prosvete i blokada računa najvećeg dela škola u gradu, za laku zabavu tradicionalno nađe neki dinar, pa je Opština Zaječar 12. juna otvorila postupak javne nabavke za organizovanje koncerta Marije Šerifović i Bojane Stamenov. Sličnih priredbi ni ranije nije nedostajalo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari