Broj nepismenih je onespokojavajući, a stanje je sve gore i na jugu zemlje i u čitavoj Srbiji, kaže za Danas Dejan Anđelković, rukovodilac Škole za obrazovanje odraslih u Nišu, jedne od samo dve škole ove vrste na teritoriji Nišavskog, Topličkog i Pirotskog okruga, gde je evidentirano više od 26.000 nepismenih.

 

– Ima pokazatelja da broj nepismenih raste u celoj zemlji. Raste i u Beogradu, gde, prema rečima direktora škola, u poslednjih šest do sedam godina, svake godine ima po 2.000 „novonepismenih“, odnosno osoba koje prekidaju osnovno školovanje. Pri svemu tome, u Nišavskom okrugu, na primer, postoji samo jedna, naša Škola za osnovno obrazovanje odraslih. Uz nju, na teritoriji Nišavskog, Pirotskog i Topličkog okruga, postoji još samo takva, ali manja, škola u Prokuplju – kaže Anđelković.

Podaci Zavoda za statistiku u Nišu, zasnovani na popisu iz 2002, govore da u Nišavskom, Pirotskom i Topličkom okrugu ima 26.182 nepismenih. U Nišavskom okrugu ih je 13.840, od kojih na užoj teritoriji grada Niša bezmalo 5.000. U Pirotskom okrugu nepismena je 7.941, a u Topličkom – 4.401 osoba. Takvi podaci kazuju da je u Nišavskom okrugu nepismeno četiri odsto ukupnog stanovništva, a u Pirotskom – 4,45 odsto. U Topličkom okrugu procenat nepismenih dostiže 8,66 odsto, što je dvostruko više od republičkog proseka koji iznosi četiri odsto.

– Država, koja finansira škole za osnovno obrazovanje odraslih, najavljuje da već za par godina to neće činiti, već će se škole samofinansirati kroz fondove EU ili neke druge. To može biti u redu, jer država ne može „sve“, ali je nužno dodatno motivisati društvo, kao i nepismene osobe za borbu protiv ovakve pojave. Zasad, mnoge lokalne samouprave nemaju sluha za problem, a njihova podrška je veoma važna, bilo da učestvuju u „evidentiranju i podsticanju“ nepismenih da se obrazuju, bilo da, zajedno sa Centrima za socijalni rad, insistiraju na kažnjavaju roditelja koji ne upisuju decu u osnovnu školu, koja je po zakonu obavezna – kaže Anđelković.

On dodaje da je u niškoj školi za obrazovanje odraslih struktura nepismenih slična kao na nivou Srbije. Svake godine „samovoljno ili prinudno“ u školu se upiše više od 100 osoba, a među njima najviše Roma. Mnogi od njih imaju volju da je završe, ali ih u tome ometa teška socijalna situacija, zbog koje su prinuđeni da je napuste kako bi radili kao sakupljači otpada ili držali tezgu na buvljaku. Ometa ih i običaj da se rano udaju, žene i zasnivaju porodice, zbog čega u ovoj školi insistiraju na predmetima „Odgovorno življenje“ i „Građansko vaspitanje“.

Prema dostupnim podacima, u Srbiji danas postoji samo 14 škola za osnovno obrazovanje odraslih, koje, pri tom, nisu najbolje organizovane. U zemlji je, po poslednjem popisu, više od 1,3 miliona nepismenih ili osoba koje nisu završile osnovnu školu. Skoro 358.000 ljudi je potpuno nepismeno, a svaki peti građanin Srbije nema diplomu osnovne škole.

U gradskom preduzeću rade nepismeni

– U našu školu za obrazovanje odraslih trebalo bi uskoro da krene čak 420 radnika javnog komunalnog preduzeća Mediana u Nišu. Oni su zaposleni u tom preduzeću, iako nemaju završenu osnovnu školu, što predstavlja kršenje zakona. Nacionalna služba za zapošljavanje im je zapretila da će ih ukoliko je ne završe – izbrisati sa evidencije – kaže Dejan Anđelković.

Počinje škola za osuđenike

Školu za obrazovanje odraslih u Nišu pohađaju i starije osobe i žitelji okolnih sela, mada u manjem broju. Najstariji polaznik ima 50 godina. Raritet je da ovakvo osnovno obrazovanje stiču i čitave porodice, odnosno i deda i otac i sin. U ovoj ustanovi opismenjavaju se i štićenici niškog Doma za decu bez roditeljskog staranja „Duško Radović“ i Zavoda za vaspitavanje omladine. Od sledeće školske godine ovde će učiti da čitaju, pišu i računaju i nepismeni osuđenici niškog kazneno-popravnog zavoda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari