– Savet Univerziteta u Beogradu raspisaće danas izbore za rektora i prorektore za period od naredne tri školske godine, a kao najozbiljniji kandidat za još jedan mandat na čelu BU pominje se aktuelni rektor i profesor Medicinskog fakulteta Vladimir Bumbaširević. Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, ako Bumbaširević prođe izbore, najviše šansi da i ubuduće bude u njegovom timu ima Ivanka Popović, aktuelna prorektorka za nauku BU.

Živoslav Tešić, predsednik Saveta BU, kaže za Danas da fakulteti imaju rok da svoje predloge sa obrazloženjem za prvog čoveka Univerziteta pošalju do 31. marta, a za prorektore do 6. maja. Nakon što komisija utvrdi listu kandidata za rektora, fakulteti i instituti će do 30. aprila moći da daju podrške. Predlog kandidata za rektora utvrđuje Senat, a Savet ga bira na sednici koja je predviđena za 29. maj. Da bi neko došao do Saveta, mora da obezbedi najmanje trećinu glasova fakulteta i instituta, a potom i Senata.

Kada je reč o prorektorima, njih takođe bira Savet, ali na predlog rektora, iz kruga kandidata koje predlože fakulteti, vodeći  računa o zastupljenosti grupacija fakulteta.

Iako postoji praksa da se rektori smenjuju po grupacijama fakulteta, to nije precizirano u univerzitetskim propisima već je stvar internog dogovora. Grupacija prirodno-matematičkih nauka poslednji put je imala predstavnika 2.000 godine – Jagoša Purića, potom su na mestu rektora bila dva profesora sa društveno-humanističkih nauka – Marija Bogdanović i Dejan Popović. Profesor Branko Kovačević, sa ETF-a u dva mandata na mestu prvog čoveka BU predstavljao je fakultete tehničko-tehnoloških nauka, a čelnu poziciju potom je zauzeo “medicinar” Vladimir Bumbaširević. Po Zakonu o visokom obrazovanju isto lice može biti birano za organ poslovođenja visokoškolske ustanove najviše dva uzastopna mandata, na šta je nedavno fakultete i univerzitete podsetilo i Ministarstvo prosvete.

U akademskoj zajednici su podeljena mišljenja o dva vezana mandata. Živoslav Tešić smatra da je to dobro, jer rektoru pola prvog mandata prođe u upoznavanju sa aktuelnom situacijom i procedurama. Aleksandar Lipkovski, predsednik Veća grupacija prirodno-matematičkih nauka, ukazuje da prođe čak 18 godina dok neka grupacija dođe na red da ima svog predstavnika za rektora, ukoliko svaka iskoristi mogućnost da “njen” rektor ima dva vezana mandata od po tri godine. Iako na Univerzitetu ističu da se ravnomerna zastupljenost svih grupacija poštuje prilikom izbora prorektora, ni to nije uvek tačno. Upravo je Lipkovski na poslednjim izborima bio jedini kandidat prirodno-matematičkih fakulteta, ali je Bumbaširević u svoj tim odabrao dva prorektrora iz tehničko-tehnološke grupacije.

– Činjenica je da sam bio neprijatno iznenađen, ali to nije izazvalo nikakve probleme. Ništa se loše neće desiti ako prorektori ne budu predstavnici sve četiri grupacije, jer se za svaku ozbiljnu raspravu na univerzitetu angažuju komisije čiji su članovi iz odgovarajućih oblasti – ističe Lipkovski.

Dekan ETF-a Branko Kovačević podseća da se kao rektor zalagao da i instituti imaju svog predstavnika među prorektorima, ali da to nije zaživelo, jer je pre početka izborne procedure trebalo promeniti Statut Univerziteta. To je, podsetimo, najavljivao i Bumbaširević.

 

Lobiranje

Naši sagovornici ističu da u izborima na Beogradskom univerzitetu ima lobiranja, ali da oni ipak ne liče na političku borbu. Na komentar novinarke Danasa da svaka vlast voli da ima BU pod kontrolom, Lipkovski odgovara da to “univerzitet ne voli”, ali da se, nažalost, prilikom poslednjih izbora za studentske predstavnike nije odolelo političkim uticajima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari