Zlata Đerić, poslanica Nove Srbije zatražila je juče od državnog tužioca da proširi optužnicu protiv uhapšenih lekara sa Instituta za onkologiju koji su osumnjičeni da su zahtevali i dobijali novac od predstavnika farmaceutskih kuća, koje su lekove distribuirale kako bi favorizovali nabavku i potrošnju lekova tih kuća.

Ona je juče ponudila tužilaštvu svu neophodnu dokumentaciju i lično svedočenje, navodeći da je i sama, kao majka šesnaestogodišnjeg sina obolelog od raka kostiju, iskusila šta znači preterana upotreba citostatika.

Đerićeva smatra i da bi nakon ove najnovije afere ministar zdravlja Tomica Milosavljević morao konačno da podnese ostavku, jer se do sada oglušio i na sva njena poslanička pitanja koja u glasila – ko su snabdevači onkologija, pre svega dečijih onkologija u Srbiji.

– Ovde mora biti pokrenuta optužnica za organizovano ubijanje, jer obolela deca sa čijim sudbinama sam upoznata nisu umirala od matične bolesti, već od preterane hemoterapije. Oni koji su bolesnike svesno izlagali takvim lekovima, a znali su unapred da je ishod smrtonosan, to su radili pod plaštom stručnosti i pod krovom državne institucije. Nažalost, ta ubistva su mnogo suptilnija, jer su činjena sa predumišljajem I iz interesa – kaže za Danas Đerićeva.

Sagovornica Danasa objašnjava da je 2006. godine, njen tada šesnaestogodišnji sin primljen u bolnicu na Banjici sa dijagnozom sarkom potkolenice.

– Odatle su ga uputili na Institut za onkologiju gde je trebalo da primi određene terapije kako bi na Banjici mogli da obave operaciju. Tamo su mu prepisali terapiju koja će trajati 40 nedelja i koja je glasila – protokol euranus jedan. Odmah sam došla do tog protokola koji je ustanovljen u Švedskoj i videla da ta terapija traje svega 27 nedelja. U startu su me na onkologiji slagali za 13 nedelja, a zna se da se hemoterapija ne može primate neograničeno. Nakon 31 nedelje i deset terapija odlučili smo da samoinicijativno prekinemo terapiju, jer su posledice bile stravične . Moj Miloš je dva puta bio klinički mrtav, smršao, sa izuzetno lošom krvnom slikom i sepsom – objašnjava za Danas Đerićeva.

Ona dodaje da je nju i njenog supruga nakon te odluke doktor Zoran Bekić, uhapšeni načelnik Odeljenja pedijatrije na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije pozvao na razgovor. Naša sagovornica napominje da je Bekić pokušao da ubedi njenog supruga da se vrate lečenju citostaticima, uz obrazloženje da mali Miloš ima dve metastaze na plućima. Kada je naišao na naše odbijanje Bekić je rekao: „šteta, Miloš je mogao da se spase“. Kasnije su lekari na VMA ustanovili da su pluća bila čista i da nije bilo govora o metastazi .

Sagovornica Danasa kaže da je njen sin danas živ, zdrav i ima 20 godina i da studira psihologiju na Novosadskom univerzitetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari