Istraživanje Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazalo je da 57,8 odsto stanovnika svoje zdravlje procenjuje kao dobro. To je napredak u odnosu na 49,8 odsto u 2006, ali je i procenat i dalje manji od prosečne vrednosti ovog pokazatelja za zemlje EU – 68,9 odsto.


Najučestalije bolesti odraslog stanovništva Srbije su povišeni krvni pritisak, masnoće u krvi, dijabetes, depresija i alergije. Najčešći faktori rizika koji utiču na zdravlje su loše navike u ishrani, nedovoljna fizička aktivnost, pušenje i konzumiranje alkohola. U odnosu na 2006. godinu, broj gojaznog odraslog stanovništva povećan je sa 17,3 na 21,2 odsto, dok je broj gojazne dece povećan sa 8,5 na 13,7 odsto. Čak 34,7 odsto odraslog stanovništva Srbije puši, što je iznad evropskog proseka.

Batut je, inače, juče proslavio 90 godina postojanja. Tom prilikom su i predstavljeni rezultati istraživanja o zdravlju stanovništva Srbija, čija je koordinatorka Jasmina Grozdanov upozorila na sve rašireniju depresije.

– Prvi put smo dobili uvid u rasprostranjenost depresije, koja je u poslednje vreme među najčešćim bolestima u svetu, ali i kod nas – ukazala je Grozdanov.

Istraživanje je sprovedeno anketiranjem 6.500 domaćinstava i 15.999 članova domaćinstava, u skladu sa evropskim standardima, što je omogućilo upoređivanje rezultata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari