– Ne može država tek tako da zabrani nekome da ostvari svoje Ustavom garantovano pravo zato što mu drugi preti nasiljem i da tu zabranu naziva opravdanom, kaže za Danas zaštitnik prava građana Saša Janković, odgovarajući na pitanje da li je zabrana održavanja ovogodišnje Parade ponosa bila opravdana ili to predstavlja kapitulaciju države pred huliganima.

Janković dodaje da se posle nekih izjava sa vrha vlasti neposredno pred Prajd, pre može pričati o nasilju kao opravdanju za odluku, za koju istraživanja pokazuju da je većina priželjkuje, nego o opravdanoj odluci.

– Zato sam rekao da je odluka o zabrani Prajda bila „iskrena“ – ona tačno odražava stav onih koji su je doneli i koji oni imaju o ljudskim pravima – „štitićemo ih, ali samo ako nam se sviđaju i ako nam to ne pravi probleme u biračkom telu“.

U kojoj meri će se zabrana negativno odraziti da ugled Srbije i na izveštaj Evropske komisije o ljudskim pravima?

– Ne bavim se time, to će nam Evropska komisija tačno sama reći. Brine me koliko će povlađivanje nasilju i populizmu ubiti optimizam kod ljudi koji se još nisu prepustili oportunizmu.

Da li je bila dobra odluka organizatora Parade ponosa da organizuju ponoćni Prajd?

– Ne bih to nazvao Prajdom, već prkosnim protestom zbog neodržavanja Prajda. Taj protest je imao dobar prvi efekat. Ali taj skup nije Prajd, već upravo dokaz da se prava LGBT građana ne mogu ostvarivati javno, na uobičajen način, već samo na prepad, metodama beogradskih ilegalaca iz Drugog svetskog rata.

Da je bilo Parade, da li biste učestvovali i da li ćete učestvovati naredne godine, ako je bude?

– Bih, to sam i najavio svakom ko me pitao. LGBT osobe i LGTB zajednica nisu jedini čija prava se krše, ali su jedina ranjiva grupa kojoj se preti nasiljem, čak fizičkim uništenjem ako požele da se mirno okupe u javnosti.

Sve dok je tako, mesto zaštitnika građana je na Prajdu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari