Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) od decembra 2011. godine sprovodi program „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu evropskih integracija“, koji finansira Kraljevina Švedska, a SKGO realizuje u saradnji sa Švedskom asocijacijom lokalnih vlasti i regiona.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }


U cilju da u što većoj meri pomogne srpske gradove i opštine na putu ka Evropskoj uniji, programske aktivnosti su podeljene na četiri tematske oblasti – pristupanje Srbije EU, zaštita životne sredine, rodna ravnopravnost i unapređenje poslovnog okruženja na lokalnom nivou – i deo koji se odnosi na dalje unapređenje kapaciteta SKGO.

– Kada bi trebalo da definišemo glavni cilj ovog programa, to bi svakako bilo jačanje demokratije, kreiranje uslova za ravnomerniji razvoj naših gradova i opština, kao i stvaranje bližih veza između Srbije i EU. Težnja nas u SKGO bila je da na kraju njegove realizacije lokalne vlasti spremnije dočekaju zahteve koje pred njih stavlja pristupanje EU. Mislim da smo u tome uspeli, jer svima je postalo jasno koliko je upravo lokal važan u procesu evropskih integracija, pošto se oko 70 odsto evropskih propisa primenjuje upravo na nivou gradova i opština – ističe za Danas Vladimir Jovanović, menadžer programa „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu evropskih integracija“.

Prema njegovim rečima, upravo insistiranje SKGO na ovoj činjenici za rezultat je imalo da je ova asocijacija lokalnih vlasti uključena u četiri pregovaračke grupe – javne nabavke, socijalna politika i zapošljavanje, regionalna politika i životna sredina – a cilj Stalne konferencije je da bude uključena i u ostale pregovaračke grupe čije teme utiču na rad i funkcionisanje lokalne samouprave. Kao podršku pomenutim aktivnostima, SKGO je pripremila analize uticaja procesa pristupanja Srbije EU na nadležnosti i kapacitete lokalne samouprave u brojnim pregovaračkim poglavljima, a pokrenula je i inicijativu za uspostavljanje EU službenika i kancelarija u opštinama i gradovima.

Kada je reč o rezultatima u oblasti rodne ravnopravnosti, na inicijativu SKGO opštine su jednoglasno usvojile Deklaraciju o poštovanju principa rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou vlasti u Srbiji, a Stalna konferencija prva je i za sada jedina asocijacija u jugoistočnoj Evropi koja je nagrađena za aktivnosti u ovoj sferi GENIYOUTH – Nagradom za dobre prakse u oblasti rodne ravnopravnosti i rada sa mladima koju dodeljuje Mreža asocijacija lokalnih samouprava jugoistočne Evrope.

U oblasti zaštite životne sredine uspostavljena su tri klastera u kojima sarađuju švedske i srpske opštine, a teme na kojima se bazira ova saradnja su zaštita vazduha i zaštita od buke, međuopštinska saradnja i upravljanje otpadom, kao i energetska efikasnost i upravljanje energijom na lokalnom nivou.

Poslovni saveti u šest opština

Kroz pomenuti projekat SKGO je podržala saradnju javnog i privatnog sektora kroz osnivanje i podršku poslovnim savetima u šest gradova i opština – Nišu, Zrenjaninu, Vrbasu, Topoli, Raškoj i Gornjem Milanovcu. Cilj ovih saveta je unapređenje poslovnog ambijenta na lokalu kroz zajedničke aktivnosti oba sektora, a čine ih predstavnici lokalne samouprave i privrede. SKGO je uspostavila i Mrežu za lokalni ekonomski razvoj, a prikuplja i važne podatke koji se tiču privrede na lokalu. Ovi podaci se odnose, između ostalog, na industrijsku infrastrukturu, proces izdavanja građevinskih dozvola, poslovni prostor…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari