Više od 140 osoba do sada je evakuisano sa područja ugroženih poplavama zbog porasta vodostaja reka u slivu Drine. Porastom nivoa ove reke u opštini Ljubovija ugroženo je oko 300 objekata sa oko 1.400 stanovnika, a do sada je evakuisano 30 domaćinstava.


Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, kaže za Danas da voda ugrožava poljoprivredno zemljište, individualna domaćinstva, ali i privredne objekte. On dodaje da je u Ljuboviji opštinski štab proglasio vanrednu situaciju, a preduzete su i mere zabrane korišćenja vode za piće, pošto su ugrožena i neka izvorišta.

– Specijalistički timovi za spasavanje i rad na vodi iz Niša i Beograda neprestano su na terenu koji je ugrožen poplavama, a svim aktivnostima koordiniraju pripadnici Sektora za vanredne situacije, ukazuje Marić. Prema njegovim rečima, poplavama su najugroženija naselja Vagan i Kašice, kao i Stara Ljubovija i industrijska zona.

Zbog obilnih padavina, izlila se i reka Drina duž čitavog toka u lozničkom kraju i priobalju od Gornje Koviljače do Novog Sela, a pod vodom su i vikend naselja. Gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović je na predlog Gradskog štaba za vanredne situacije juče proglasio vanrednu situaciju u priobalnom pojasu duž čitavog toka Drine. Prema Marićevim rečima, na ovom području ugroženo je oko 30 domaćinstava, za koja je organizovano izmeštanje.

I vodostaj reke Lim je u stalnom porastu, a u Prijepolju je kao posledica izlivanja te reke evakuisano 20 građana iz četiri ugrožena objekta.

– U stalnom smo kontaktu sa kolegama u Crnoj Gori. Prema njihovim procenama, porast vodostaja Lima se može očekivati i u narednom periodu, ukazuje Marić za Danas.

Takođe, na području Prijepolja, reka Lim je poplavila osamdesetak kuća u Brodarevu, Ivanju i Zalugu, iz kojih je prethodne noći evakuisano dvadesetak domaćinstava, a četiri mosta u okolini grada juče su bila zatvorena za saobraćaj.

Vodostaj Lima počeo je polako da opada, a u taj grad stigli su pripadnici specijalnog tima za odbranu od poplava iz Niša i spasioci iz Užica.

Protok Drine na brani HE „Perućac“ jedanaest puta je bio veći od uobičajenog. Ivan Milović, zamenik direktora HE „Bajina Bašta“, saopštio je da je juče do 10 časova u akumulaciju Perućac dotok bio oko 3.800 kubika vode u sekundi, te da su sve četiri prelivne ustave otvorene. Iz Štaba civilne službe u Bajinoj Bašti apelovali su na vlasnike objekata na splavovima, obali i priobalju jezera Perućac da takve objekte provere, kako bi se prečilo da završe do brane i začepe neku od ustava.

Iako su pojedini mediji preneli da je Užice među gradovima ugroženim od poplave, Milomir Ristanović iz JP „Srbijavode“ iz tog grada, rekao je za Danas da nadležni organi nisu proglasili takvu opasnost. Za razliku od prošle jeseni, kada se reka Đetinja izlila i poplavila deo grada, jer nisu bile spuštene ustave na brani, ovog puta, kako je za Danas istakao gradonačelnik Užica Jovan Marković, te ustave su na vreme otvorene.

– Užice nije ugroženo od poplave i prihvat vode u akumulaciji Vrutci je pod kontrolom. Ustave na brani na Plaži su podignute, tako da za sada Užicu ne preti opasnost, rekao je za Danas Marković. I predsednik opštine Požega Milovan Mićević rekao je za Danas da ni tom gradu ne preti opasnost od poplava. Vodostaj Drine, za koju meštani Višegrada tvrde da je najveći u poslednjih sto godina i da je tokom noći dostigao samo metar od lukova poznatog mosta, izazvao je takođe velike probleme.

– Sreća je što reka nije dalje rasla, tako da most nije bio direktno ugrožen – rekao je Tomislav Popović, načelnik opštine Višegrad, dodavši da su od poplava ugrožene i druge opštine na obe obale reke. Posebno je teško u Novom Goraždu, odakle je, prema rečima načelnika te opštine Dalibora Neškovića, evakuisano oko 500 stanovnika.

Prekinut rad na graničnim prelazima

Uprava carina saopštila je juče da je zbog izlivanja reke Drine došlo do prekida rada na graničnim prelazima Mali Zvornik – novi most i Ljubovija. Kako je saopšteno, svima koji koriste ova dva prelaza preporučuje se da do stabilizacije vodostaja ove reke koriste prelaz Sremska Rača. Na deonici magistralnog puta M-21 Kolovrat-Prijepolje-Brodarevo obustavljen je saobraćaj zbog izlivanja reke Lim, saopšteno je sinoć iz Puteva Srbije.

Pripravnost na beogradskim obalama

Radnici i stručnjaci JVP Beogradvode su na beogradskim obalama neprekidno u potpunoj pripravnosti zbog naglog porasta nivoa Save kod Šapca. „Prema informacijama Republičkog hidrometeorološkog zavoda i ostalih službi na terenu, vodostaj će nastaviti da raste, ali Sava je nizvodno od Obrenovca široka i pretpostavljamo da će uspeti da apsorbuje taj poplavni talas. Očekujemo da bude proglašena redovna odbrana od poplava, ali ne i neke vanredne događaje i probleme nizvodno od Obrenovca. Kada je Sava u pitanju, situaciju na terenu pratimo uzvodno od Obrenovca, a na Dunavu uzvodno od Zemuna“ rekao je Ivan Karić, iz JVP Beogradvode.

Tadić: Pomoć u saniranju štete

Ljubovija – Ljudima u Ljuboviji je teško, jedan od najvećih problema je što nema dovoljno informacija, ali je sigurno da će najmanje 48 sati trajati ovako visok vodostaj, a građani bi trebalo što pre da napuste ugrožene kuće, rekao je sinoć predsednik Srbije Boris Tadić, koji je posetio područje pogođeno poplavama. On je najavio prilikom susreta sa građanima Ljubovije pomoć države u saniranju štete od izlivanja Drine u tom i drugim poplavljenim mestima. Tadić je rekao da posledice poplava nije moguće sanirati u narednih deset do petnaest dana, ali da je zato važno da svako učini najviše što može. „Komšije jedni drugima da pomognu pri izvlačenju imovine i robe iz prodavnica, a država će sa svoje strane učiniti sve na saniranju štete“, rekao je predsednik Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari