Gotovo svaki četvrti odrasli stanovnik Srbije koristi sedative. Žene prednjače u prekomernoj upotrebi psihoaktivnih lekova koji se izdaju na recept. Kao posledica korišćenja sedativa, zabeležena je veća smrtnost žena u odnosu na ostatak populacije. Ovo su rezultati istraživanja Grupe za borbu protiv zloupotrebe i nezakonitog prometa narkotika Saveta Evrope (Pompidu grupa) o upotrebi lekova koji se izdaju na recept. Istraživanje je sprovedeno u proteklih 12 meseci, a u izveštaju se može pročitati da je u Srbiji tokom prošle godine sedative koristilo ček 22,4 odsto ispitanika, među kojima većinu čini starija populacija.

Slavica Đukić Dejanović, v. d. direktora Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“, kaže za Danas da je tačan podatak da se u Srbiji prekomerno koriste psihoaktivne supstance, ali da je država preduzela neophodne korake kako bi se broj konzumenata smanjio.

– Uzimanje sedativa vrlo lako prelazi u naviku, a potom i u zavisnost. Do pre nekoliko godina svako je mogao da ih kupi u apoteci. To smo promenili i danas se mogu nabaviti samo preko recepta koje prepiše lekar. Međutim, događa se da internisti prepisuju sedative zbog visokog pritiska ili problema sa srcem, što stvara dodatni problem – kaže Đukić Dejanović. Ona dodaje da će uskoro samo psihijatri moći da prepisuju psihoaktivne lekove, te da će se njihova upotreba samim tim i smanjiti.

– Moramo da radimo i na edukaciji stanovništva. Sedativi smanjuju anksioznost, opuštaju mišiće, pomažu kod nesanice… Ali prekomernom upotrebom imaju snažno toksično dejstvo – ističe Đukić Dejanović.

Sa tim je saglasna i Vukosava Stevanović iz udruženja „Apotekarsko jezgro“.

– Prekomerna upotreba psihoaktivnih pojava je izuzetno opasna. Međutim, ta pojava ne datira u poslednje vreme. Tako je bilo i u bivšoj Jugoslaviji, samo se o tome nije toliko vodilo računa niti su vršena opsežna istraživanja – kaže Stevanovićeva. Ona dodaje da je kupovina sedativa kao i antibiotika uvek bila zabranjena, ali taj propis niko nije poštovao sve dok inspekcijski nadzor nije povećan. Prema njenim rečima, psihoaktivni lekovi se prekomerno prepisuju, a jedan od problema je nedostatak komunikacije lekara i farmaceuta.

Različit stepen zavisnosti

– Uz različite dijagnoze se prepisuju sedativi. Pacijenti najčešće nisu ni svesni da su postali zavisni od određenog leka. A stepen zavisnosti je različit, od blage, do nivoa gde je potrebna stručna pomoć za odvikavanje. Jednoj pacijentkinji sam, na njen zahtev, napisala preporuku kako da se postepeno skine sa leka. Međutim, retki su oni koji sami prepoznaju da su zavisni – kaže Vukosava Stevanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari