Epidemiolog Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović – Batut“ Bojana Grgić rekla je juče da je u Srbiji nizak rizik od pojave ebole. „Ne možemo reći da rizika nema uopšte. On je nizak imajući u vidu koji je put prenošenja bolesti, ali ne možemo naravno u potpunosti da isključimo tu mogućnost i ne smemo tako ni da se ponašamo i moramo da budemo spremni“, kazala je Grgićeva.

Prema njenim rečima, mere koje se u ovom trenutku preduzimaju u Srbiji su mere koje preduzimaju i druge zemlje da bi bile spremne za eventualni slučaj sa sumnjom na ebolu. Epidemija ebole proglašena je u tri zemlje zapadne Afrike – Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu. Grgićeva je navela da je Svetska zdravstvena organizacija saopštila koje mere treba da preduzimaju države u kojima je registrovana epidemija bolesti, mere koje preduzimaju države koje imaju neke slučajeve sumnje ili potvrđene slučajeve ebole i zemlje koje se graniče sa tim zemljama.

„Za sve ostale države ne treba da postoji nikakva zabrana međunarodne trgovine niti putovanja“, kazala je Grgićeva. Prema njenim rečima, države treba da obaveste putnike koji odlaze u pogođena područja o riziku, treba da su spremne da eventualno otkriju i istraže i da mogu da zbrinu pacijente kod kojih postoji sumnja na oboljenje.

„Treba da se da odgovarajuća informacija javnosti, i eventualno da su spremne da evakuišu svoje ljude ako su u ugroženim područjima kod kojih je dokazana ebola“, dodala je Grgićeva. Ona je navela da zemlje pogođene ebolom imaju slab zdravstveni sistem koji ne može da se izbori sa takvom razmerom epidemije i da je zato najveći broj obolelih među zdravstvenim radnicima koji nemaju odgovarajuću zaštitu.

„To je suština i zašto je ta epidemija tamo veliki problem – nemaju kapaciteta da stave epidemiju pod kontrolu“, kazala je Grgićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari