Sastanak advokata srpskih navijača koji su uhapšeni u Đenovi sa italijanskim tužilaštvom, mogao bi navijačima, ukoliko priznaju krivicu, doneti samo dve godine zatvora – kaže za Danas advokat Ivan Bajazit. On dodaje da bi u suprotnom suđenje bilo veoma neizvesno, posebno ako oni budu deportovani u Srbiju, gde im je, kako kaže, „zbog uzavrele atmosfere već presuđeno“.

Sud u Đenovi je, posle saslušanja u subotu, produžio pritvor i za preostalu četvoricu od osam srpskih navijača koji su uhapšeni posle incidenata na prekinutoj fudbalskoj utakmici reprezentacija Italije i Srbije u utorak. Oni su negirali krivicu, uprkos insistiranju njihove odbrane da to ne čine, a danas bi ponovo trebalo da se izjasne o tome.

– Moj savet bi im bio da obavezno poslušaju svoje advokate i priznaju krivicu. Inače, današnji sastanak odbrane i tužilaštva predstavlja mogućnost dogovora pre suđenja, kako do samog suđenja ne bi ni došlo. To je česta praksa u svetu, a polako se uvodi i kod nas. Ukoliko tužilaštvo i odbrana postignu dogovor, sud ga uglavnom potvrdi, jer nikom nije u interesu da se suđenje održi, s obzirom na to koliko može da košta i traje – naglašava Bajazit. On objašnjava da ukoliko srpski navijači priznaju krivicu i dobiju kaznu od dve godine zatvora, mogu da je služe i u Srbiji ako naša zemlja sa Italijom postigne takav dogovor.

– Ukoliko priznaju krivicu i prihvate sporazum, on će imati snagu pravosnažne presude. To znači da im se u Srbiji ne može ponovo suditi, niti im kazna može biti povećana, već, eventualno, smanjena – ukazuje Bajazit.

– Ako ne prihvate krivicu njima preti kazna od četiri godine zatvora. Ipak, suđenje je uvek neizvesno i ta kazna bi mogla da bude i veća zbog otežavajućih okolnosti pod kojima je krivično delo izvršeno – naglašava Bajazit.

Jugoslav Tintor, advokat Uroša Mišića, ali i brojnih Partizanovih navijača, kaže za naš list da nije upoznat sa poslednjim slučajem, niti je bio pozvan da brani srpske navijače u Đenovi.

– Osobe koje su uhapšene nikada nisu bile moji klijenti. Ne želim da se izjašnjavam o tome da li bi bilo pametno da priznaju krivicu ili ne, s obzirom na to da ne poznajem italijansko zakonodavstvo. Naši propisi poznaju takozvane sporazume o krivici, ali se oni gotovo i ne koriste u praksi – naglašava Tintor.

Goran Stanić (30), koji se tereti za pružanje otpora prilikom hapšenja, rekao je pred sudom da nije ništa uradio, već da je bio napadnut, dok je Nenad Radović (20) negirao bilo kakvu vezu sa incidentima na utakmici, napominjući da ne poznaje vođu navijača Ivana Bogdanova, i da nije pripadnik nijedne organizovane navijačke grupe. Oni su se branili time da im cilj nije bio izazivanje nereda na stadionu, već da je njihov protest bio usmeren protiv Fudbalskog saveza Srbije.

Stanić i Radović su sudiji rekli da su im u zatvoru Marasi, gde se nalaze, pretili albanski zatvorenici i da zbog toga žele da budu premešteni u drugi zatvor, gde se nalaze ostali uhapšeni navijači iz Srbije.

Batić: Potrebne hitne promene u FSS

Samostalni poslanik u Skupštini Srbije Vladan Batić istakao ja da su potrebne hitne kadrovske promene u Fudbalskom savezu Srbije (FSS), kao i da političari treba odmah da izađu iz svih organa upravljanja klubova prve i druge lige, „kako bi se izašlo iz fudbalsko-navijačke krize u zemlji“. On je dodao da pripadnici ekstremnih navijačkih grupa treba da budu odstranjeni iz uprava klubova.

Tadić: Srbija je stabilna i bezbedna

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je Srbija stabilna i bezbedna zemlja, odlučna da se izbori sa nasiljem. On je ocenio da se u pozadini nasilnih događaja nalazi organizovani kriminal, „koji koristi ekstremne navijačke grupe za destabilizovanje države“. U toj borbi, naglasio je Tadić, Srbija će pobediti.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari