Postupak koji Agencija za borbu protiv korupcije vodi protiv ministra pravde Nikole Selakovića zbog sumnje da je 2013. godine bio u sukobu interesa ni posle godinu dana nije završen i trenutno se ne zna kada će i na koji način biti okončan. Blokada u postupku je nastala nakon što Odbor Agencije, kao drugostepeni organ kojem se ministar žalio na odluku Agencije da je u sukobu interesa, nije uspeo da donese odluku, jer nijedan od tri predloga odluke nije dobio potrebnu većinu od pet glasova članova Odbora.


Jedan od načina za izlazak iz ove situacije je da se ministar obrati Upravnom sudu zbog toga što Odbor nije doneo odluku, a postoji mogućnost i da ovaj sud presudi u ovom sporu.

U Ministarstvu pravde je Danasu na pitanje hoće li se i kada ministar obratiti Upravnom sudu rečeno da ministar pravde neće da komentariše postupak koji je u toku i da Ministarstvo pravde ima poverenje u rad institucija koje vode pomenuti postupak.

Agencija je u oktobru prošle godine donela odluku po prijavi koju je u aprilu 2014. godine podnelo Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije, i utvrdila da je ministar pravde postupao suprotno odredbama Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, jer je kao član Državnog veća tužilaca i Visokog saveta sudstva glasao da se njegovi pomoćnici Radomir Ilić i Mirjana Mihajlović izaberu za zamenika tužioca, odnosno sudiju za prekršaje.

„Na ovaj način ministar pravde Nikola Selaković pogodovao je navedenim osobama i doveo u sumnju poverenje građana u savesno i odgovorno vršenje javne funkcije, a da o sumnji u postojanje sukoba interesa koji je imao u konkretnim slučajevima nije pismeno obavestio agenciju. Zbog toga mu je na osnovu Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije izrečena mera javnog objavljivanja preporuke za razrešenje sa javne funkcije“, piše u rešenju Agencije, koji su preneli mediji.

Ministar se početkom ove godine na tu odluku žalio Odboru Agencije i ta žalba je praktično blokirala rad Odbora, koji je u tom trenutku imao osam članova, a članovi odbora su se podelili i nije bilo moguće da odluka bude doneta. Prema pravilima, Odbor može doneti odluku kvalifikovanom većinom od idealnog broja. To znači da za neku odluku mora da bude pet glasova. U istom periodu, predsednik Odbora Branko Lubarda, izabran je za predstavnika Srbije u Evropskom sudu za ljudska prava, što je broj članova Odbora svelo na sedam, iako je zakonom propisano da to telo treba da ima devet članova.

Kako je Danasu rečeno u Agenciji, Odbor je raspravljao o žalbi ministra Selakovića na sednici koja je održana 24. decembra 2014. i u nastavku 27. decembra prošle godine. Tada su članovi Odbora glasali o tri predloga odluke povodom žalbe od kojih nijedan nije dobio potrebnu većinu glasova, te je na sednici konstatovano da odluka po žalbi nije doneta.

U Agenciji objašnjavaju da prema odredbama Zakona o upravnim sporovima, ako drugostepeni organ, u roku od 60 dana od dana prijema žalbe ili u zakonom određenom kraćem roku, nije doneo rešenje po žalbi stranke protiv prvostepenog rešenja, a ne donese ga ni u daljem roku od sedam dana po naknadnom zahtevu stranke podnetom drugostepenom organu, stranka po isteku toga roka može podneti tužbu zbog nedonošenja zahtevanog akta. Takođe, „kada je tužba podneta sudu, a sud nađe da je osnovana, presudom će uvažiti tužbu i naložiti da nadležni organ donese rešenje. Ako sud raspolaže potrebnim činjenicama, a priroda stvari to dozvoljava, on može svojom presudom neposredno rešiti upravnu stvar. U konkretnom predmetu, ministar Nikola Selaković nije se naknadno obraćao Odboru sa zahtevom da se donese odluka povodom njegove žalbe.

Odbor Agencije i sada ima samo sedam članova, jer Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu u junu nije dao saglasnost da Vida Petrović Škero postane članica Odbora na predlog zaštitnika građana Saše Jankovića i poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića, zbog sumnje pojedinih članova skupštinskog odbora da je Škero povredila Zakon o Agenciji. Svoj predlog za devetog člana Odbora još nisu dala udruženja novinara u Srbiji.

O Škero na nekoj od narednih sednica

Predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Petar Petrović za Danas kaže da je Odbor odložio donošenje saglasnosti o postavljenu Vide Petrović Škero na predlog članova Odbora jer je od Agencije tražen izveštaj o postupku koji je eventualno vođen protiv Škero. „Izveštaj nam je Agencija dostavila, i nakon što ga razmotrimo, odlučivaćemo o ovom pitanju na nekoj od narednih sednica“, naveo je Perović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari