Curenje informacija iz policije i tužilaštva u medije danas je manje nego što je to bio slučaj prethodnih godina, ocenjeno je juče na tribini „Curenje informacija – zloupotreba ili interes javnosti“, koju je u Medija centru organizovao Centar za otvoreni dijalog.


Kako su ukazali učesnici debate iz državnih institucija, čini sa da u medijima u Srbiji preovladavaju komercijalni, a ne javni razlozi u objavljivanju informacija. S druge strane, predstavnici medija tvrde da je interes javnosti odlučujući faktor u objavljivanju neke vesti.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović istakao je da je legitimna stvar da novinar objavi informaciju koja zanima javnost, ali da je teško proceniti da li će ona nekome naneti štetu. Kako je naglasio, važno je da policija dajući informacije novinarima ne poremeti tok istrage.

– Policija nekad svesno ne demantuje informacije koje se pojavljuju u medijima, iako su netačne, ne želeći da kaže da istraga nekog slučaja ide u sasvim drugom pravcu, rekao je Stefanović. Prema njegovim rečima, danas informacije iz policije „cure“ mnogo manje nego ranije. On je objasnio da je, otkako je ministar, uveo sistem da se zna ko tačno, i koliko ljudi, raspolaže određenim informacijama, pa se zato u medijima do danas nije saznalo za najveći broj istraga koje su već završene.

Zamenik republičkog javnog tužioca i predsednik Udruženja tužilaca Srbije, Goran Ilić, ukazao je na činjenicu da postoji problem u otvorenosti te institucije prema medijima, koji je u dobroj meri nasleđen iz prošlosti, pa se ljudi ustručavaju da daju informacije medijima. Kako je objasnio, problem je u preglomaznoj hijerarhijskoj strukturi, potpuno prevaziđenoj, „koja ne postoji više ni u vojsci“, a što je predmet i kritika međunarodne zajednice.

Glavni urednik Danasa Zoran Panović je, naglašavajući da je „novinarstvo u suštini prosta stvar, rekao da se „cela filozofija svodi na to da li si profesionalan i da li poštuješ politiku svoje medijske kuće“. On je istakao da ne veruje preterano u istraživačko novinarstvo, te da je bitna dobra informisanost, etika i profesionalizam. Panović je ukazao da mediji i vlast ne mogu da budu partneri, osim ako mediji nisu provladini.

Glavni i odgovorni urednik Blica, Marko Stjepanović, upozorio je da u Srbiji postoje mediji kojima je sve dozvoljeno, „sa stanovišta etiketiranja, slobode rečnika i ostalog“, pa, ako se već to dozvoli, „i svi ostali krenu ka tom standardu – cela industrija“. On je istakao da je tužilaštvo vrlo zatvoreno prema javnosti, a da je policija malo manje zatvorena, dodajući da mu smeta to što ova dva tela nemaju ustaljeni mehanizam obraćanja medijima, kao što se to radi u zapadnim zemljama preko konferencija za novinare.

„Jedan centar moći u policiji“

Direktor dnevnog lista Kurir, Saša Milovanović, ocenio je da je curenje informacija u Srbiji na istom nivou kao i u nekim zemljama na Zapadu. Kako je dodao, dobro je što u policiji sada postoji jedan centar odakle se informiše javnost, a ne nekoliko centara moći, kao ranije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari