Posle PISA, Srbiji preti izostanak iz još jednog značajnog međunarodnog istraživanja učeničkih postignuća TIMSS, za šta najveću krivicu snosi administracija prethodnog ministra prosvete Tomislava Jovanovića. Neažurnost je već koštala našu državu – prošle godine propustili smo probno TIMSS istraživanje, ali još imamo šansu da se uključimo u glavno, koje će biti na proleće iduće godine. Iz Ministarstva prosvete poručuju da će ovaj projekat biti nastavljen.

– Razgovarali smo sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem kada je stupio na dužnost i on je izrazio spremnost da Srbija učestvuje u TIMSS 2015. O tome je u maju obavestio centralu istraživačkog projekta TIMSS – Međunarodno udruženje za evaluaciju obrazovnih postignuća (IEA) sa sedištem u Amsterdamu. Predstoji da naša zemlja uplati sredstva, kako bismo počeli pripreme za učešće u glavnom istraživanju – kaže za Danas Nikoleta Gutvajn, v.d. direktora Instituta za pedagoška istraživanja u Beogradu, koji realizuje TIMSS u Srbiji.

U Ministarstvu prosvete za Danas kažu da je ministar u kontaktu sa centralom u Amsterdamu i da su dogovoreni detalji oko plaćanja.

– Neophodno je raspisivanje javne nabavke, da bi se potpisao ugovora sa organizacijom koja će u Srbiji realizovati istraživanje. Potom se potpisuje ugovor sa organizacijom IEA koja vodi TIMSS – kažu u Ministarstvu prosvete.

TIMSS je jedan od najznačajnijih međunarodnih projekata ispitivanja postignuća učenika četvrtog i osmog razreda iz matematike i prirodnih nauka, koji se sprovodi svake četvrte godine. Pored podataka o postignućima đaka, ova studija daje pregršt važnih informacija o nastavnom planu i programu, nastavi, školskim i porodičnim uslovima, interesovanjima i stavovima učenika… U ranijim ciklusima u Srbiji su učestvovali đaci osmog razreda, a u poslednjem 2011. učenici četvrtog razreda osnovne škole, kada su prvi put zabeleženi natprosečni rezultati. Neke zemlje, poput Slovenije, godinama unazad sprovode istraživanje i na kraju četvrte i osme godine formalnog školovanja, a Srbija se zbog nedostatka novca opredeljuje za jedan od ova dva perioda. Planirano je da u narednom ciklusu 2015. učestvuju đaci četvrtog razreda iz naših škola.

Zanimljivo je da je ministar prosvete Srđan Verbić učestvovao ne samo u TIMSS studiji već i u PISA istraživanju, ali je nedavno morao da obavesti javnost da će učenici iz Srbije ostati van narednog ciklusa PISA iduće godine. Iako je dolaskom u Ministarstvo pokazao spremnost da ispravi greške svojih prethodnika, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), koja sprovodi PISA studiju, nije prihvatila da se Srbija naknadno priključi glavnom testiranju. Razlog je preveliko kašnjenje sa potpisivanjem ugovora, ali i celokupnom procedurom, u kojoj je svaki korak detaljno isplaniran.

– Žao mi je što je ministar Verbić morao da saopšti lošu vest, jer je on bio uključen u PISA i svestan je važnosti tog istraživanja. Mnogo puta sam upozoravala i direktno i indirektno administraciju prethodna dva ministra prosvete da se kasni, ali je to uvek ostalo bez odgovora. Za vreme mandata Tomislava Jovanovića je potpisan ugovor sa OECD-om, ali ništa više nije urađeno – kaže za Danas Dragica Pavlović Babić, nacionalna koordinatorka PISA istraživanja u Srbiji.

Ona ističe da je učešće Srbije u ovoj međunarodnoj studiji važno i sa aspekta evropskih integracija, „jer se svaka procena kvaliteta obrazovanja poziva na rezultate PISA“.

– Započeli smo pregovore o pristupanju EU, a ispali smo iz PISA, što je veoma loše, ali nekada je morala da nas stigne kazna, jer se stalno kasnilo. Ne znam da li je u pitanju administrativna indolencija ili nemar – smatra Pavlović Babić.

Učenici iz Srbije imaće priliku da učestvuju u PISA 2018, pošto se istraživanje sprovodi na svake tri godine, ali taj rok ne važi za prosvetnu vlast, jer pripreme za naredni ciklus testiranja praktično počinju po objavljivanju rezultata aktuelnog, što je kraj 2016.

U školu po starom

U školama u Srbiji časovi će od 1. septembra i dalje počinjati u osam sati. Ministarstvo prosvete nije razmatralo promenu radnog vremena škola, a takav zahtev zvanično nije stigao, rečeno je Danasu u tom ministarstvu. Podsetimo, premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je u maju mogućnost da škole od septembra rade od 7 i 30, nakon primedbi da je promena radnog vremena zaposlenih u državnoj upravi stvorila probleme roditeljima koji tu rade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari