Raspravu o zbirnoj listi kandidata za članove Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, kojima je mandat istekao 29. decembra prošle godine, obeležila je juče polemika poslanika opozicije i vlasti o Vladimiru Dedijeru, plagiranim diplomama i akademskoj čestitosti.

Aleksandra Jerkov, predsednica Odbora za prosvetu, obrazlažući izbornu listu za Nacionalni savet visokog obrazovanja navela je da se na njoj nalazi 21 ime i da se na ova imenovanja dosta dugo čekalo, jer su svi predlagači kasnili sa predlozima kandidata, a Vlada Srbije ponajviše.

– Danas će biti dva meseca od kada je Nacionalnom savetu istekao mandat, čime je naneta velika šteta formiranju komisije za akreditaciju i kontrolu kvaliteta. Verujem da vi iz SNS ne znate da u akademskom svetu postoje neki rokovi, jer kod vas se porani jedno jutro, pa se doktorira. Ali verovali ili ne, ljudi u akademskoj zajednici ozbiljno pripremaju neke stvari, navela je Jerkov.

Vladimir Orlić iz SNS zamerio je što se od svega, pa i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, stvara politički poligon za prepucavanje.

Iako poslanica DS nije učestvovala u daljoj polemici između opozicije i vlasti , ona je praktično ponovo pokrenula priču o plagiranim doktoratima.

Vladimir Pavićević , poslanik Nove stranke, ocenio je da se u Srbiji na drastičan način narušava princip akademske čestitosti, budući da postoji veliki problem sa plagijatima.

– Stalno imate potrebu da upućujete otrovne strele ka SNS, ali ćete morati da pribegnete novoj izmišljotini kako bi izgradili deo svoje političke karijere, poručili su naprednjaci Pavićeviću.

Evropski parlament u oceni stanja visokog obrazovanja u Srbiji, uzvratio je Pavićević, ukazuje da državne institucije i akademska zajednica nisu uspele da se izbore sa velikim problemom plagijata. On je upitao i da li se ijedna od 21 osobe sa spiska kandidata za Nacionalni savet za visoko obrazovanje pobunila zbog takvog stanja.

Uzvratio je naprednjak Aleksandar Martinović, napominjući da Pavićević uvek ima potrebu da se poziva na neke kategorije koje ne postoje u pozitivnom pravu kao što je kategorija akademske čestitosti, uz otrovne strele.

– Verovatno misli na onu iskonstruisanu priču i izmišljotinu vezano za ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića, da je njegova doktorska disertacija plagijat, što smo mi u Skupštini Srbije argumentovano dokazali da nije tačno, rekao je Martinović, dodajući da bi poslanici Nove stranke trebalo da pribegnu „novoj izmišljotini“ kako bi na njoj izgradili deo svoje političke karijere.

Poslanici danas nastavljaju rad razmatranjem predloženih odluka o izboru sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju.

Tito u parlamentu

Pošto je šef poslanika SNS Zoran Babić u jednom trenutku rekao da se pojedine kolege „kriju iza knjiga postavljenih na poslaničkim klupama“, kako bi težina njihovih reči bila jača, Vladimir Pavićević (Nova stranka) je objasnio da ispred sebe, pored ostalog, drži i skupštinski poslovnik iz 1920. godine, a u kome su postojali neparlamentarni izrazi, a kojima šef skupštinskih naprednjaka ne namerava da se bavi. Reagujući na Babićeve tvrdnje o njegovom crnogorskom poreklu, Pavićević je kazao da vidi da je Babić zainteresovan za pisanje njegove biografije, te mu je poklonio prvi tom biografije Josipa Broza Tita, autora Vladimira Dedijera. – Primetio sam da Babić povremeno saopštava crtice iz moje biografije, ja to razumem na sledeći način – traži neku vrstu blagoslova da se bavi mojom biografijom, rekao je Pavićević, na šta mu je Babić odgovorio da mu je drago što je pomenuo rečnik izraza u parlamentu. – Interesuje me kako će se Pavićević odnositi prema izrazu 'stoko jedna', kojim nas je častio Zoran Živković, rekao je Babić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari