Virus gripa je široko rasprostranjen u Srbiji, u 18 okruga, ali nijedan od njih nije prijavio epidemiju, saopštio je Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“. Kako navode, registruje se srednji intenzitet aktivnosti virusa gripa, „što je i očekivano za ovaj period godine“.

Direktor Kliničkog centra Srbije Miljko Ristić kaže za Danas da osobe sa simptomima gripa odmah treba da se jave doktoru kako ishod ne bi bio fatalan.

Na Infektivnoj klinici KCS prekjuče je preminula trudnica (33) iz okoline Beograda u petom mesecu trudnoće. Laboratorijski nalazi su potvrdili prisustvo virusa gripa A (H1N1).

– Ona se javila sa visokom temperaturom i teškim opštim stanjem. Odmah smo joj dali terapiju, ali, nažalost, organizam nije reagovao. Javila se lekarima nedelju dana nakon prvih ispoljenih simptoma. Da je to učinila ranije, sigurno bi bilo drugačije i pitanje je da li bi ishod bio fatalan – kaže Ristić. Pre nedelju dana, na Vojnomedicinskoj akademiji, od istog gripa umro je tridesetčetvorogodišnjak iz Užica.

– Apelovao bih na sve sa simptomima gripa da se odmah jave svom lekaru. Ne samo ako imaju visoku temperaturu, već i prehladu ili upalu grla. Ključno je dobiti terapiju na vreme – ukazuje Ristić. U KCS, prema njegovim rečima, trenutno nema obolelih od gripa, čak ni pacijenata za koje se sumnja da su zaraženi virusom. Direktor KCS dodaje da komplikacije nastaju i zbog toga što se veliki broj građana nije vakcinisao protiv gripa.

– U javnosti se vodi kampanja protiv svih vakcina, uključujući i dečije i one protiv gripa. Kao i svaki lek, i vakcina može da ima neželjena dejstva, ali u mnogo manjem obimu i procentu nego što nastaju komplikacije usled odbijanja da se vakcinišemo – naglašava Ristić. Prema njegovim rečima, negativne kampanje su toliko uzele maha da među zdravstvenim radnicima postoji ideja da započnu kampanju kojom će pozivati stanovništvo da se vakciniše.

– Očigledno je potrebna edukacija ljudi. Posebno pred zimski period, odnosno sezonu gripa. Vakcina protiv virusa gripa se preporučuje svima, posebno trudnicama, starijim i hroničnim bolesnicima – ističe Ristić.

Sa time je saglasan i član skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu Dušan Milisavljević. Prema njegovim rečima, kampanju bi trebalo da vode stručnjaci, u kontaktu sa pacijentima, ali i preko interneta, jer je u sajber prostoru najaktivnija negativna kampanja protiv vakcina.

– Doskoro je bilo nezamislivo da u 21. veku raspravljamo o koristima imunizacije, ali to je sada neophodno. Srpsko lekarsko društvo, lekarske komore, morali bi da budu aktivniji u edukaciji i informisanju stanovništva. Pedijatri, epidemiolozi i doktori opšte prakse, u neposrednom kontaktu sa pacijentima, moraju da im predoče sve koristi vakcinacije – naglašava Milisavljević.

Batut: Dominantan A(H1)p

U Batutu saopštavaju da su trenutno u cirkulaciji podtipovi virusa gripa A(H1)p, A(H3) i tip B, a dominantan podtip virusa gripa je A(H1)p.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari