Policija sumnja da je ubistvo Cvetka Simića, čije je raskomadano telo nađeno početkom marta u zagrebačkom jezeru Jarun, izvršio jedan od odbeglih članova „zemunskog klana“, nezvanično saznaje Danas.

Nakon ranjavanja i hapšenja odbeglog „zemunca“ Sretka Kalinića, u utorak, došlo se do novih podataka u istrazi upravo u vezi sa ovim ubistvom. Inače, Simić je bio pripadnik klana Luke Bojovića, zvanog Pekar, sa kojim je bio i u kumovskim vezama.

Prema nezvaničnim podacima, može se očekivati i da uskoro budu uhapšene pojedine osobe za pomaganje nakon bekstva. Kako se saznaje, odbegli pripadnici „zemunskog klana“ imali su pomoć i pojedinih pripadnika hrvatskog podzemlja u skrivanju i pružanju logističke podrške. Veruje se da su odbegli članovi „zemunskog klana“ „vraćali“ usluge tako što su učestvovali u pojedinim likvidacijama u Hrvatskoj i okolnim zemljama u regionu. Nakon hapšenja Kalinića, očekuje se da će se otkriti detalji pojedinih likvidacija u regionu i šire.

Razlog pokušaja ubistva Kalinića, ali i likvidacije Simića dovodi se u vezi sa trgovinom droge, prevashodno kokaina i sukobom oko plena. Pretpostavlja se da je dodatni podstrek eskalaciji sukoba bio i prestrojavanje u okviru srpskog podzemlja.

Inače, i imena Darka Šarića i Sretena Jocića, zvanog Joca Amsterdam, ranije su se dovodila u vezi sa istragama o ubistvu Simića.

Hrvatska policija je u noći između utorka i srede locirala stanove u kojima su boravili srpski kriminalci, ali još nije pronašla Miloša Simovića, za koga se sumnja da je pucao u Kalinića. Simović je i pravosnažno osuđen za ubistvo premijera Zorana Đinđića i učestvovanja u 19 ubistava, tri otmice i dva teroristička napada. Ujedno su, kako se saznaje, kontaktirane i policije u regionu kako se ne bi dozvolilo da Simović pobegne iz regiona.

Hrvatska policija saopštila je da su u međuvremenu dvojica srpskih policijskih istražitelja koji su dobro upoznati sa prilikama, odnosima i načinom rada srpskog kriminalnog miljea, priključili hrvatskom timu istražitelja koji će se baviti rasvetljavanjem ubistva i ostalih zločina počinjenih ne samo u Hrvatskoj, već i u zemljama EU i regiona.

Maja Kovačević-Tomić, sudija Specijalnog suda, kaže za naš list da je sud izdao poternicu za odbeglim članom zemunskog klana Sretkom Kalinićem još na početku suđenja za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.

– Ukoliko Kalinić bude izručen Srbiji, on će biti direktno upućen na izdržavanje zatvorske kazne – ističe Kovačević-Tomić, podsećajući da je Kalinić pravosnažno osuđen. Ona dodaje da Kalinić ima mogućnost da nakon izručenja zahteva da mu se sudi u prisustvu, kao i da će o tome odlučivati sud.

– Ako sud odobri zahtev za ponavljanje postupka, to će se odnositi samo na Kalinića i ne može da utiče na prvosnažnost presuda ostalih osuđenih – ističe sudija Specijalnog suda.

Kalinić i Simović su u bekstvu je od 2003. nakon ubistva premijera Đinđića. Presudom Specijalnog suda od 23. maja 2007. godine Sretko Kalinić je za ubistvo premijera Đinđića u odsustvu osuđen na 35 godina, a zatim mu je u novembru 2009. godine presuda preinačena na 30 godina zatvora.

Kalinić je 2008. pred Specijalnim sudom kao pripadnik kriminalnog klana za više ubistava, otmica i teroristički napad osuđen na 40 godina zatvora.

U bekstvu su od 2003. pripadnici tog klana Kalinić, Miloš Simović, Vladimir Milosavljević, Milan Jurišić Jure, Ninoslav Konstantinović i Selman Hamidović. Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. u dvorištu zgrade Vlade Srbije. Za to ubistvo na po 40 godina pravosnažno su kao prvooptuženi osuđeni bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i pripadnik JSO Zvezdan Jovanović, koji je po presudi pucao u Đinđića.

Kalinić, zasad, bez izručenja Srbiji

– Srbija će podneti zahtev za izručenje, čim dobije zvaničnu potvrdu o njegovom hapšenju, iako zbog posedovanja hrvatskog pasoša, Kalinić ne može biti izručen Srbiji, kaže za Danas ministarka pravde Snežana Malović.

– Za sada postoji dogovor ministarstava pravde Srbije i Hrvatske da se pristupi potpisivanju ugovora o međusobnom izručenju domaćih državljana okrivljenih za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije. Očekujem, da će do toga doći čim Hrvatska izvrši ustavne promene. Želela bih da napomenem da sam postupak ekstradicije može trajati i više meseci – istakla je Malovićeva. Podsetimo da je Kalinić rođen u Zadru, kao i da je hrvatska policija potvrdila da ima hrvatsko državljanstvo. Očekuje se da Hrvatska promeni spornu odredbu Ustava tokom jula ove godine čime se otvara mogućnost da Kalinić bude izručen Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari