Nakon Golupca i Novog Sada koji su prethodnih dana bili poplavljeni usled obilnih padavina, sličan scenario mogao bi da se ponovi na pojedinim delovima reke Kolubare, okolini Loznice i podno Fruške gore, gde se danas i sutra očekuju lokalni pljuskovi.


Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić kaže za Danas da se nigde u Srbiji ne očekuje prošlogodišnji majski scenario, ali da su nadležne ekipe u pripravnosti u svim područjima gde su najavljene obilnije padavine.

– Zbog najavljenih padavina i porasta pojedinih vodostaja, danas podižemo kapacitet Sektora. Biće angažovani svi regionalni timovi koje imamo, a poslato je upozorenje i lokalnim samoupravama na potencijalno kriznim mestima da podignu kapacitet opštinskih štabova za vanredne situacije. Ekipe Sektora za vanredne situacije, zajedno sa Srbijavodama, Vojvodinavodama i Beogradvodama prate situaciju 24 časa – naglašava Marić. On dodaje da su, potencijalno, kritična mesta slivovi rečica koje se ulivaju u Kolubaru, deo kod Loznice i bujični tokovi kod Fruške gore.

– Uglavnom je reč o bujičnim vodotokovima, ne velikim rekama. Što se tiče padavina, najkritičnije će biti danas i sutra, i zato ćemo biti u stanju pune pripravnosti. Danas ću obići kolubarski kraj a sutra deo Vojvodine, da se na licu mesta uverim da je sve kako treba – ističe Marić.

U odnosu na prethodna tri dana, situacija je juče bila malo povoljnija u Golupcu i u Novom Sadu, koji su najviše bili pogođeni nevremenom. Slike Golupca okovanog ledom zamenili su kadrovi komunalnih službi koje čiste ulice i izbacuju vodu iz objekata. Predrag Marić naglašava da nije bilo evakuacije stanovništva, niti povređenih u dosadašnjim poplavama. Obilne padavine i nemogućnost kanalizacionih sistema da prikupe višak vode dovode do prizora koji se mogao videti prošle godine u majskim poplavama, samo u manjim razmerama.

– Padavine jesu bile nagoveštene, ali kanalizacija ne može da povuče toliku količinu vode. Kanalizacione mreže su uglavnom tako projektovane da ne mogu da prihvate obilnije padavine i onda dobijamo situaciju kao u Golupcu – stvori se jezero u centru grada – objašnjava Marić, najavljujući razvedravanje u četvrtak a prestanak padavina u petak.

Komunalne službe juče su čistile ulice od nanosa blata i crpele vodu iz poplavljenih objekata u opštini Golubac, u kojoj je u nedelju, zbog posledica jakog nevremena, proglašena vanredna situacija.

Načelnik opštinske uprave Vladica Buljubaša je rekao da je nevreme praćeno jakim gradom i kišom najjače pogodilo taj grad na obali Dunava. U Golupcu su juče formirana opštinska komisije za procenu štete na objektima i usevima, a prema Buljubaševim rečima, šteta je izuzetno velika, na pojedinim usevima i stoprocentna.

Voda je ušla u brojne lokale, ustanove, kuće, a na udaru se našla i Narodna biblioteka „Veljko Dugošević“ koja je nedavno uređivana.

– Voda i mulj ušli su u čitaonicu i bioskopsku salu, skoro uređen hol koji je istovremeno i izložbeni prostor. Najviše mulja zadržalo se u prvih osam redova u bioskopskoj sali, a svih 199 sedišta u sali bilo je potopljeno, visina vode bila je 60 santimetara – kaže za Danas v. d. upravnika Narodne biblioteke „Veljko Dugošević“ Golubac Jelena Petrović. Vodena bujica nije poštedela ni izložene narodne nošnje i knjižni fond golubačke biblioteke.

U poređenju sa prethodnim danom, na području opštine Golubac stanje se normalizuje, što je novinarima potvrdio i predsednik opštine Golubac Nebojša Mijović.

– Još uvek su na snazi vanredne merama, ali smo u toku prethodne noći uspeli da se oslobodimo onog nivoa vode koji je dostizao i do dva metra. Nema više vode u centru grada, a sada se trudimo da očistimo sve i da sredimo zdravstveno-epidemiološki centar, ali i da očistimo mulj – kazao je Mijović .

Dan nakon što su ulice Novog Sada i okolnih mesta bile poplavljene posle jake i obilne kiše u nedelju uveče, situacija u širem centru grada juče je potpuno normalizovana. Saobraćaj se odvijao nesmetano, vode nije bilo na ulicama i putni pravci su prohodni. Problem predstavljaju prigradska mesta Veternik i Futog, kao i pojedina dvorišta na Klisi u kojima je ostalo još vode. Voda se zadržala i u podrumima Novosađana u centru grada, a pojedinačne intervencije na crpljenju vode iz tih objekata obavljaju vatrogasci ili Sektor za vanredne situacije.

Iz Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ naveli su da su njihova primarna delatnost saobraćajnice i da nisu nadležni za dvorišta suterene i podrume, te da bi građani koji imaju problema sa zadržavanjem vode, morali da se obrate vatrogascima ili Sektoru za vanredne situacije.

Borislava Pejanović iz PR službe“ Vodovoda i kanalizacije“ kaže da je u nedelju uveče za 20 minuta palo više od 20 litara kiše po kvadratnom metru i da odlivni sistem nije projektovan da povuče toliku količinu vode.

Gradski štab za vanredne situacije, na sednici kojom je predsedavao gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, doneo je odluku da se proglasi redovna odbrana od poplava na teritoriji Novog Sada i vanredna odbrana od poplava u najugroženijim mesnim zajednicama.

– Zbog poteškoća u funkcionisanju pojedinih delova grada doneli smo odluku da se proglasi redovna odbrana od poplava na teritoriji Novog Sada i vanredna odbrana od poplava u najugroženijim mesnim zajednicama – istakao je gradonačelnik Miloš Vučević.

Dobili novac na osnovu lažnih izjava

Policija je podnela krivične prijave protiv tri osobe, iz Lazarevca, Beograda i Bajine Bašte, zbog sumnje da su na osnovu lažnih izjava dobili sredstva za otklanjanje šteta od poplava, saopštilo je juče Ministarstvo unutrašnjih poslova. Osumnjičenom iz Lazarevca dodeljena je bespovratna novčana pomoć u iznosu od oko dva miliona dinara, a osumnjičenoj iz Beograda je doniran građevinski materijal za izgradnju porodične stambene kuće u iznosu od oko 1,3 miliona dinara. Osumnjičenoj iz Bajine Bašte dodeljena je bespovratna pomoć u iznosu od dva miliona dinara.   N. K.

 

 

RHMZS: Narandžasto i žuto upozorenje

Prema najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, danas se u Srbiji očekuje lokalno velika količina padavina od, 20 do 40 milimetara za tri sata. Za istočnu, jugoistočnu i jugozapadnu Srbiju izdat je narandžasti meteo alarm, u ostalim delovima Srbije na snazi je ostao žuti meteo alarm. Na Jadru, Kolubari, Ljigu, Ubu i Tamnavi vodostaji će biti u porastu tokom 25. i 26. maja sa dostizanjem i prevazilaženjem upozoravajućih nivoa, a na bujičnim vodoskocima ovih slivova moguća su lokalna izlivanja vode iz rečnih korita, upozorio je RHMZ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari