Na završnom ispitu iz srpskog đaci su postigli lošije rezultate nego prošle godine, a prema preliminarnim rezultatima prosek na nivou Srbije je 12,2 boda, dok je lane bio 13,27 poena, izjavio je juče ministar prosvete Žarko Obradović poslanicima u Skupštini Srbije, koji su juče raspravljali o setu prosvetnih zakona.



– Ovi rezultati pokazuju da niti je test bio lak, niti je bilo prepisivanja. Broj odličnih ocena je manji od broja vukovaca u nekim školskim upravama i to otvara pitanje kvaliteta učenja – rekao je Obradović.

On je naveo da je u Školskoj upravi Beograd prosek osvojenih bodova na testu iz srpskog 14,5, u Novom Sadu 12,5, Nišu 13, Kraljevu 12,5, Čačku i Zrenjaninu po 12, Zaječaru 11,5 i Kosovskoj Mitrovici 10,5 poena.

Do zaključenja ovog izdanja Danasa nismo dobili odgovor od Ministarstva prosvete da li su testovi iz srpskog, za koje se sumnja da su procurili u javnost pre polaganja završnog ispita, verodostojni. Podsetimo, našoj redakciji u utorak su dostavljene sve tri kombinacije testova iz srpskog, za koje roditelji i učenici tvrde da su kružili internetom pre održavanja završnog ispita. Istog dana prosledili smo predsedniku Republičke upisne komisije Zoranu Kostiću prve strane sve tri kombinacije sa pitanjem da li je reč o falsifikatima ili pravim testovima, a isto pitanje uputili smo i juče. Nezvanično saznajemo da završni ispit iz srpskog neće biti poništen, jer nema dovoljno dokaza da su testovi bili objavljeni pre polaganja.

Mediji su preneli informaciju da je jedan učenik u Osnovnoj školi „Svetozar Marković“ u Beograda uhvaćen tokom polaganja ispita iz srpskog sa ceduljicom na kojoj su bila ispisana rešenja zadataka ispitne kombinacije jedan, koja je izvučena u ponedeljak. Direktor te škole Dragi Lukić potvrdio je za Danas da je profesorka koja je bila supervizor našla papirić kod jednog učenika na kome je nešto bilo ispisano običnom olovkom.

– Ne znam šta je pisalo na tom papiru, jer supervizorka nije htela da mi ga da, već je obavestila školsku upravu. Priča se da je bilo muvanja, ali za to niko nema dokaza. U našoj školi učenici su iz srpskog osvojili prosečno 14,8 poena, a samo petoro ima maksimalan broj bodova. Imamo najlošiji rezultat među školama na Vračaru, što ipak pokazuje da test nije mogao da se nabavi pre polaganja – kaže Lukić.

Među učenicima, njihovim roditeljima i nastavnicima i juče se spekulisalo da su testovi iz srpskog bili „provaljeni“ i da su kružili u nekoliko osnovnih škola sa teritorije Vračara i Starog grada. Sumnju da je u Beogradu bilo neregularnosti izneli su i roditelji novosadske OŠ „Ivo Lola Ribar“, koji najavljuju da će tražiti poništavanje rezultata završnog ispita.

– Dobili smo podatak da je u Beogradu maksimalan broj poena iz srpskog imalo 680 učenika, a u ostalom delu Srbije 120. Ko iole zna da računa može da pretpostavi o čemu se ovde radi. Nama ne treba ostavka ministra, niti hvatanje lopova, niti utvrđivanje odgovornosti. Nas prevashodno interesuje da se deca upišu u srednje škole i da se vrednuje samo ono što su do sada tokom redovnog školovanja postigli – kaže za Danas Zorica Hadžibabić, predsednica saveta roditelja OŠ „Ivo Lola Ribar“.

Jučerašnje polaganje ponovljenog testa iz matematike proteklo je bez problema, a đaci kažu da su zadaci bili teži nego na probnoj maturi.

– Nisam očekivala ovako teške zadatke. Test iz srpskog je bio mnogo lakši. Položila sam prijemni za bilingvalno odeljenje u Trećoj beogradskoj gimnaziji i nadam se da ću upisati tu školu – rekla je Zlata Lazić, učenica osmog razreda u beogradskoj OŠ „Vladislav Ribnikar“.

Ona ističe da su joj pred polaganje završnog ispita iz matematike, koji je trebalo da se održi u utorak, neki učenici nudili testove koji su mogli da se kupe za 1.000 ili 1.500 dinara. Da je jučerašnji test iz matematike bio teži nego iz srpskog potvrđuje i Kristina Nikitović, koja je već položila prijemni ispit za Muzičku gimnaziju. Đaci sa kojima smo razgovarali kažu da nisu imali saznanja da su se testovi iz srpskog jezika mogli nabaviti pre polaganja ispita.

Prema podacima Ministarstva prosvete, na završni ispit iz srpskog je izašlo 98,5 odsto prijavljenih đaka, a na matematiku 98,7. Preliminarni rezultati biće objavljeni sutra, kada je i dan za žalbe.

Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je juče da će podneti ostavku ako bude potrebe, ali da je sada važno da se utvrde direktni krivci za propuste na maloj maturi. Nakon što je otkriveno da su testovi iz matematike „provaljeni“ Obradović je ocenio da država „nije pala, već poklekla na maloj maturi“ i da je „popustila jedna karika u lancu, zbog čega je najvažnije utvrditi ko je počinio krivično delo“.

– Ukoliko se utvrdi da je neko iz Ministarstva zakazao, biće smenjen, a ako je neko drugi kriv, takođe će snositi posledice – rekao je Obradović.

Kritike Ministarstvu prosvete

– Prošle godine u nekim školama završni ispit nije bio sproveden na odgovarajući način i u skladu sa uputstvima, dok je drugim školama potrebno više podrške i obuke osoblja, kako bi se osiguralo da nacionalni ispit bude verodostojan, a njegovi rezultati pouzdani. Ministarstvo prosvete u toku protekle godine nije preduzelo nikakve mere da reši problem neregularnosti ispita – kaže za Danas Piter Mogensen, vođa projekta „Podrška osiguranju kvaliteta sistema završnih ispita“, koji je pružio pomoć Ministarstvu prosvete u uspostavljanju završnog ispita na kraju osnovne škole.

On tvrdi da više od godinu dana nisu preduzete nikakve mere da se ojača institucionalna podrška procesu završnog ispita. Mogensen kaže da je potrebno uspostaviti nacionalnu jedinicu za ispite, koja bi bila odgovorna za sve ispite tog tipa u Srbiji u pogledu organizacije i sprovođenja, stručne pomoći ispitnim komisijama, organizovanju obuka za sve učesnike u sprovođenju ispita, ocenjivanju…

Vlada Srbije potrošila je 3,2 miliona evra na podršku osiguranju kvaliteta sistema završnih ispita na nacionalnom nivou u osnovnom i srednjem obrazovanju, a to je novac iz evropskih fondova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari