Gradonačelnik Beograda Siniša Mali juče je demantovao da poseduje 22 odsto vlasničkog udela u medijskoj kući B92. Podsetimo, Komisija za zaštitu konkurencije je pre par dana po službenoj dužnosti pokrenula postupak kojim želi da utvrdi da li je koncentracija vlasništva u Radiodifuznom preduzeću B92 u skladu sa Zakonom o zaštiti koncentracije vlasništva. Interesovanje Komisije se najpre odnosi na 2010. godinu, kada je kiparska firma Astonko Holdings Limited preko svog preduzeća u Beogradu kupila 85 odsto vlasništva u B92.

Predsednik UO B92 Veran Matić izjavio je da je promena vlasničke strukture B92 2010. godine učinjena po odobrenju nadležne Republičke agencije za radiodifuziju.

„Ono što Komisija za zaštitu konkurencije sada ispituje je da li je pored naše prijave, koju je RRA odobrila, i naš akcionar, kompanija Astonko, trebalo da dodatno prijavi koncentraciju Komisiji za zaštitu konkurencije“, naveo je Matić u saopštenju za javnost.

Prema njegovim rečima, B92 je na osnovu svog razumevanja Zakona o zaštiti konkurencije, smatrao da nije postojala obaveza prijave promene vlasničke strukture Komisiji i očekuje da će i Komisija utvrditi isto.

Predsednik Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Goran Karadžić nije juče želeo da komentariše ocenu iz izveštaja Komisije za zaštitu konkurencije da je to telo prekršilo Zakon o radiodifuziji kada je odobrio promenu vlasništva u B92.

– Postupak je u toku. Kad se završi, onda će sve biti jasnije – rekao je Karadžić agenciji Beta.

Inače, u zaključku o pokretanju postupka Komisija navodi se da su se u periodu od 2006. do 2009. godine dokapitalizacije u B92 sprovodile izdavanjem novih akcija, a najznačajnija je sprovedena oktobra 2010, nakon koje je, kako se navodi, firma Astonko stekla 85 odsto vlasništva u B92.

Promena vlasničke strukture nije prijavljena Komisiji za zaštitu konkurencije, niti je ispitana, što je zakonska obaveza, navodi se u zaključku i dodaje se da je Komisija upoznata sa problemom nedovoljne transparentnosti vlasništva u srpskim medijima. Taj se problem, kako se objašnjava, manifestuje registrovanjem privrednih društava u inostranstvu kako bi se ona kasnije pojavila kao osnivači domaćih društava koja postaju vlasnici domaćih medija, a s ciljem da se prikriju pravi vlasnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari