Mentor ubuduće neće smeti da bude član komisije za odbranu doktorske disertacije, ali će obavezno prisustvovati odbrani, što će obezbediti objektivniju ocenu doktorata, jedna je od novina koju predviđa Nacrt pravilnika o doktorskim studijama na Univerzitetu u Beogradu (BU). Ovaj dokument uskoro će se naći pred članovima Senata BU, najavljuje za Danas Ivanka Popović, prorektorka za nauku Univerziteta u Beogradu.


Ona objašnjava da su do sada doktorske studije na BU bile uređene pojedinačnim aktima fakulteta i da će novi pravilnik na nivou Univerziteta urediti organizaciju i izvođenje doktorskih studija, upis, kao i prava i obaveze studenata i mentora. Pravilnikom će biti definisan i postupak prijavljivanja, ocene i odbrane doktorske disertacije, čuvanje disertacija u postojećem digitalnom repozitorijumu Univerziteta, postupak promocije doktora nauka i druga pitanja od značaja za doktorske studije koje organizuju i izvode Univerzitet u Beogradu i njegove članice.

– Pravilnik će najvećim delom potvrditi postojeću praksu na Univerzitetu, ali će biti predložene neke novine sa ciljem poboljšanja kvaliteta studija. Jedna predložena dopuna je da će razgovor sa kandidatom biti obavezan sastavni deo postupka upisa na doktorske studije. Prilikom izbora predmeta na doktorskim studijama, student će imati mogućnost da odabere određeni broj izbornih predmeta iz drugih studijskih programa na Univerzitetu, što je već praksa na nekim fakultetima – objašnjava prorektorka Popović.

Kao i do sada, nastavnici koji žele da budu mentori moraju da ispune uslove propisane standardima za doktorske studije koje je definisala Komisija za akreditaciju. U skladu sa postojećom praksom, kandidat završenu doktorsku disertaciju podnosi na ocenu ukoliko je ispunio sve propisane obaveze i autor je objavljenog naučnog rada ili radova. Novina je da će kandidat morati da bude prvi autor rada, što je takođe uobičajena praksa na jednom broju fakulteta.

– U Nacrtu pravilnika će se naći i predlog da mentor ne može da bude član komisije za odbranu doktorske disertacije (što je već pravilo na Medicinskom fakultetu), ali obavezno prisustvuje odbrani, čime se obezbeđuje objektivnost ocene rada. Takođe, pre upućivanja doktorske disertacije u postupak ocenjivanja, biće predloženo da se proveri njena originalnost pomoću softvera za otkrivanje plagijata. Nekoliko fakulteta već koristi ove programe – kaže prorektorka Popović.

Na pitanje kakva procedura je predložena ukoliko postoji sumnja da je neka disertacija plagijat, ona odgovara da se o tome najpre obaveštava mentor, a predmet se potom prosleđuje dekanu radi sprovođenja postupka.

– Predviđeno je da dekan dostavi obrazloženu inicijativu Univerzitetu u kojoj se iznosi sumnja da je odbranjena doktorska disertacija plagijat. Potom Senat Univerziteta donosi odluku o pokretanju postupka za proveru činjenica iz inicijative, a nastavno-naučno veće fakulteta imenuje komisiju koja će proveriti sumnju na plagijat. Predlaže se da nastavno-naučno veće fakulteta razmatra izveštaj komisije, donosi odluku i dostavlja je odgovarajućem veću naučnih oblasti Univerziteta. Senat donosi konačnu odluku na osnovu mišljenja veća naučnih oblasti – kaže Popovićeva.

Javnost

Prorektorka Ivanka Popović ističe da Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ već ima registar i bazu podataka (takozvani digitalni repozitorijum) u kojem se trajno čuvaju elektronske verzije odbranjenih doktorata na Univerzitetu i fakultetima, kako bi bile dostupne javnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari