Ministarstvo prosvete još nije donelo odluku kako će izgledati projekat besplatnih udžbenika za narednu školsku godinu, ali su pojedine škole roditeljima već ispostavile spiskove knjiga koje treba da kupe. Ne bi bilo sporno da se na tom spisku nalaze samo naslovi koje su roditelji i dosad morali da plaćaju, kao što su recimo udžbenici za strani jezik, ali je pitanje zašto učitelji traže da se kupe radne sveske za srpski, matematiku, svet oko nas ili prirodu i društvo, kada će ih, prema ranijim najavama, kupovati Ministarstvo prosvete.

Ministar prosvete Tomislav Jovanović je pre nekoliko meseci izjavio da će projekat besplatnih udžbenika biti nastavljen kao i dosad, odnosno da će osnovci od prvog do četvrtog razreda nasleđivati udžbenike, a da će država kupovati radne sveske, ali iz Ministarstva prosvete sada poručuju da je to jedna od opcija o kojoj se razmišlja. Kako saznajemo u tom ministarstvu, druga varijanta je da se aktivi učitelja ponovo izjašnjavaju o udžbenicima za prva tri razreda, dok bi četvrtaci koristili prošlogodišnje knjige. Opravdanje za ovakav potez Ministarstvo nalazi u zakonu, u kome stoji da se isti udžbenici koriste najmanje tri godine, a taj period ističe upravo ove školske godine za knjige od prvog do trećeg razreda.

Ni nedavni sastanak predstavnika prosvetne vlasti sa izdavačima nije dao odgovor na pitanje koje udžbenike će roditelji plaćati, a iz Ministarstva za Danas kažu da će odluka o tome kako će izgledati projekat besplatnih udžbenika biti doneta do kraja ove ili početkom naredne nedelje, što će potom morati da potvrdi i nova vlada.

S druge strane, neke škole uveliko su počele sa naručivanjem knjiga za iduću školsku godinu. Redakciji Danasa se javio roditelj učenika beogradske OŠ „Radoje Domanović“ koji kaže da su dobili pisano obaveštenje u kome stoji da su Ministarstvo prosvete i Grad Beograd odustali od kupovine radnih svezaka, te se roditeljima nudi da u dve rate preko škole nabave nekoliko naslova za naredni razred. Na tom spisku su, osim udžbenika i radne sveske za engleski, koje su roditelji i dosad plaćali, radne sveske za srpski, matematiku i prirodu i društvo.

Na pitanje zašto roditelji moraju da kupuju radne sveske kada će ih nabavljati Ministarstvo prosvete, direktorka te škole Miroslava Rutešić kaže da nema takvo saznanje, kao i da je od učitelja tražila da naprave spisak dodatnih naslova koje bi želeli da koriste u nastavi, a koje Ministarstvo dosad nije obezbeđivalo. Potom je rekla da će otkazati nabavku duplih radnih svezaka ako te knjige bude obezbedilo Ministarstvo. Ona tvrdi da je izbor udžbenika od pre četiri godine prevaziđen, a nakon našeg komentara da je nastavni program ostao isti, direktorka je poručila da dođemo u školu i da o ovoj temi ne želi da razgovara telefonom.

Mnogi učitelji ne odustaju od prakse da traže dodatnu literaturu pored kompleta udžbenika koje nabavlja država, uz obrazloženje da oni nisu birali knjige koje se nasleđuju i da su lošeg kvaliteta.

Slavica Jašić iz Sektora za osnovno obrazovanje Ministarstva prosvete smatra da su takve ocene neutemeljene jer se nastavni program nije menjao i dodaje da roditelji nisu obavezni da kupuju dodatnu literaturu.

– Učitelj je organizator rada na času i najbolje poznaje svoje đake. Mnogo je bolje da sam sastavi vežbe ili zadatke koji odgovaraju njegovom odeljenju nego da koristi uniformisane radne listove koji važe za celu Srbiju – ističe Jašićeva.

Direktorka OŠ „Mihailo Petrović Alas“ Vesna Nedeljković smatra da je neopravdano tražiti od roditelja da kupuju radne sveske neke druge izdavačke kuće ako Ministarstvo već obezbeđuje besplatne udžbenike.

– Ukoliko neki nastavnik u našoj školi traži dodatnu literaturu, on mora detaljno da obrazloži kako će to unaprediti kvalitet nastave, a potom se o tome izjašnjava savet roditelja. Izbegavamo takve stvari, jer je materijalna situacija teška i roditeljima znači što Ministarstvo i Grad Beograd obezbeđuju besplatne udžbenike. Slažem se da nisu svi udžbenici sjajni, ali se snalazimo. Naši nastavnici često kopiraju đacima radne materijale – kaže Nedeljkovićeva.

Dva kompleta

Još nema precizne informacije o nabavci besplatnih udžbenika za učenike od petog do osmog razreda iz Beograda, koju finansira Grad. Prema dosadašnjim najavama, đaci od petog do osmog razreda će naslediti po dva kompleta osnovnih udžbenike od starijih učenika, dok će radne sveske, udžbenike za strane jezike i izborne predmete morati da kupe roditelji.

Medalje za mlade srpske matematičarke

Beograd – Nacionalna ekipa Srbije osvojila je peto mesto na trećoj Evropskoj matematičkoj olimpijadi za devojke, koja je od 10. do 16. aprila održana u Antaliji. Na ovom takmičenju je učestvovalo 29 zemalja.

Pojedinačno, sve četiri članice srpskog tima su osvojile medalje i to Anđela Šarković, učenica gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša zlato, Bogdana Jelić iz Matematičke gimnazije srebro, a bronze medalje su pripale Marijani Vujadinović i Jeleni Trišović, takođe iz Matematičke gimnazije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari