Organizacioni odbor skupa Ponos trans osoba pozvao je u otvorenom pismu organizatore Beograd Prajda na saradnju „kako bismo otpočeli novo poglavlje, pokazujući da prepoznajemo i poštujemo mišljenje LGBTI zajednice čije interese zastupamo, kroz zajedničku borbu za naša prava i nastupanje u Mesecu ponosa, 26. juna 2016. godine“.


Ovo otvoreno pismo usledilo je skoro tri sedmice nakon uspešno održanog i Ponosa trans osoba i Parade ponosa. Pošto su predstavnici trans prajda svoj skup zakazali na isti dan kad je bila zakazana i Parada ponosa, 20. septembra, ali sat vremena ranije, i pošto među njima ima onih koji godinama otvoreno govore protiv organizatora Beograd Prajda, u medijima su se pojavile priče da među predstavnicima dve manifestacije vlada rivalitet. Međutim, oba organizaciona odbora su to javno negirala, kao što čine i sada, iako, prema našim saznanjima, postoji međusobno nerazumevanje.

Upitan da li će Beograd Prajd prihvatiti poziv na saradnju, Goran Miletić, jedan od članova Organizacionog odbora, odgovara potvrdno. Kako nam je objasnio, predstavnici Ponosa trans osoba su nekoliko dana posle prajda kontaktirali organizatore Parade ponosa i pozvali na saradnju. Miletić ukazuje da je Beograd Prajd predložio da se održe dva sastanka, jedan u oktobru, drugi u novembru, ali da im predstavnici Ponosa trans osoba nisu odgovorili na te predloge, već su u javnost izašli sa otvorenim pismom.

U tom pismu se navodi da „u svetlu održanog skupa Ponos trans osoba i Prajd šetnje, koji su procenjeni kao uspešno organizovani i sprovedeni, pokazalo se da je potpuno uživanje ustavom zagarantovanih prava i sloboda LGBTI građana i građanki moguće ostvariti samo jednom godišnje.“

Kako se dodaje, ipak svi treba da se podsetimo da se i dalje svakodnevno susrećemo sa netrpeljivošću, stigmatizacijom, govorom mržnje, činovima diskriminacije i nasilja, koji retko kad ugledaju svetlost dana. „Kada se i posle 25 godina LGBTI aktivizma i dalje suočavamo sa ovakvim negativnim društvenim fenomenima i nezavidnim položajem LGBTI zajednice, treba preispitati sopstvene pozicije i promeniti načine našeg delovanja. Smatramo da zajedničkim radom treba dugoročno da utičemo na unapređenje kvaliteta života LGBTI građana i građanki u Srbiji i obezbedimo veće poštovanje prava i sloboda svih manjinskih i marginalizovanih grupa i individua“, piše u saopštenju.

Pomno osluškujući potrebe i zahteve čitave LGBTI zajednice, dodaje se, kao i partnera iz državne uprave i međunarodne zajednice, stava smo da je neophodno objediniti napore na polju poštovanja i primene prava LGBTI zajednice. „Težnja ka ostvarivanju zajedničkog cilja nalaže da budemo pripremljeni za različite moguće predstojeće političke procese i društvene tokove, te da naše dve inicijative udruže svoje snage i budu promena prepoznata od strane celokupnog društva“, navodi se u otvorenom pismu Beograd Prajdu.

 

„Pečat“ opomenut zbog transfobije

Komisija za žalbe Saveta za štampu opomenula je magazin „Pečat“ zbog transfobičnih i diskriminatornih sadržaja tekstova objavljenih krajem avgusta, saopštilo je udruženje „Egal“. Kako se navodi, ova odluka predstavlja veliki doprinos za trans zajednicu i doprinos borbi protiv diskriminacije. Na osnovu žalbe koju je „Egal“ uputio Savetu za štampu na sadržaj tekstova „Izlečeni ljudi u neizlečenom društvu“ i „Transrodna cirkus revolucija“, koji su objavljeni u „Pečatu“ 21. avgusta 2015, Komisija je donela odluku da je ovaj magazin prekršio Kodeks novinara Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari