Diskriminacija je sistemski i endemski problem i prostire se na sve sektore i oblasti društvenog života. Ona je prisutna u postupanju pred organima javne vlasti, u sferi obrazovanja i pružanja zdravstvenih usluga, kao i u pristupu javnim mestima i korišćenju javnih servisa, ocenjeno je juče na predstavljanju izveštaja „Diskriminacija u Srbiji 2010“.


Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija, istakao je da su na meti diskriminacije najčešće Romi, osobe sa invaliditetom, pripadnici LGBT zajednice, ali i nacionalne manjine.

– Problem pravno nevidljivih osoba, uglavnom Roma, godinama se uz punu svest nadležnih ministarstva i drugih organa ne rešava. Osobe sa invaliditetom i dalje ostaju „objekat“ diskriminacionih politika, odluka i radnji, a pripadnicima LGBT zajednice je u više navrata pokušano da se onemogući njihovo Ustavom zajamčeno pravo, kao što je održavanje Parade ponosa. Na udaru diskriminacije su i pripadnici nacionalnih manjina, pre svega Bošnjačke i Vlaške, ukazao je Gajin. On je dodao da bez aktivizma civilnog društva problem diskriminacije može postati samo gori.

Nagrade za borbu protiv diskriminacije uručene su Ustanovi za smeštaj odraslih „Male pčelice“ iz Kragujevca, organizaciji za zaštitu prava i podršku žena i dece sa invaliditetom iz Srbije „Iz Kruga“, kao i predstavnicima filmskog festivala „Slobodna zona“. Godišnje nagrade su dodeljene i predstavnicima kompanije „Metro Keš end Keri“ i umetniku Dragoljubu Raši Todosijeviću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari