Učiteljski fakultet u Beogradu još 8. januara podneo je inicijativu Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti i zakonitosti člana 54 Zakona o visokom obrazovanju, ali odgovor još nismo dobili – izjavio je za Danas Aleksandar Jovanović, profesor Učiteljskog fakulteta i bivši dekan, čija je kandidatura za još jedan mandat na čelu tog fakulteta pokrenula debatu o broju mandata organa poslovođenja na visokoškolskim ustanovama.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Podsetimo, nakon različitih tumačenja da li ista osoba ima pravo da se ponovo kandiduje za dekana nakon pauze pošto su mu istekla dva vezana mandata, Skupština Srbije donela je autentično tumačenje člana 54 Zakona o visokom obrazovanju. Po tom tumačenju rektor, dekan i direktor visoke škole bira se na tri godine sa mogućnošću samo jednog ponovnog izbora, pri čemu nije od značaja da li je drugi mandat uzastopan ili je između njih došlo do pauze.

– Mi i dalje smatramo da takvo tumačenje ne proizilazi iz člana 54 i da država, ukoliko hoće da ograniči broj mandata dekana, mora da menja taj član zakona – ističe Jovanović, koji je dobio podršku Nastavno-naučnog veća Učiteljskog fakulteta za još jedan mandat dekana.

Komentarišući obrazloženje Skupštine Srbije da ograničenje broja mandata treba da obezbedi dostupnost javne funkcije, kao i da smanji mogućnost korupcije, Jovanović smatra da to nisu pravi razlozi, „jer da jesu, isto načelo bi važilo i u drugim obrazovnim institucijama, a ne samo u visokoškolskim“.

– Dostupnost funkcije je takva da svaki redovni profesor može da se kandiduje i da dobije većinu, tako da to obrazloženje ne stoji. Da su hteli da sprovedu jednu načelnu akciju ograničenje broja mandata, to bi važilo za sva rukovodeća mesta u državnim institucijama. Budući da je reč samo o visokoškolskim ustanovama, mislim da iza toga stoji želja, svesna ili nesvesna, da se ograniči autonomija univerziteta. U prilog tome ide i činjenica da isto pravilo ne važi za direktore predškolskih ustanova i osnovnih i srednjih škola – smatra Jovanović, napominjući da mu je žao što se univerzitet nije jasnije odredio prema ovom pitanju, „jer je na ovaj način slobodno izražena volja nastavno-naučnog veća fakulteta suspendovana“.

Na pitanje da li će odredba o ograničenju broja mandata organa poslovođenja visokoškolskih ustanova biti uneta i u novi zakon o visokom obrazovanju, pomoćnik ministra prosvete Milovan Šuvakov kaže za Danas da će se na zakonu tek raditi, pa i na ovom pitanju.

– Lično ne vidim ništa loše u toj odredbi, a dokle god je u zakonu moraće da se poštuje. To je jasan stav i Skupštine Srbije – smatra Šuvakov.

On je u ranijoj izjavi našem listu rekao da će Ministarstvo prosvete u okviru svojih nadležnosti pratiti da li se visokoškolske ustanove pridržavaju zakona prilikom izbora organa poslovođenja bilo u redovnoj kontroli ili vanrednom nadzoru, po prijavama. Zakonom o visokom obrazovanju predviđena je kazna za visokoškolske ustanove od 100.000 do dva miliona dinara, ukoliko ne poštuju ovu odredbu.

Do zaključenja ovog izdanja Danasa iz Ustavnog suda nismo dobili odgovor kada će na dnevnom redu biti inicijativa za ocenu ustavnosti i zakonitosti člana 54 Zakona o visokom obrazovanju. Kako je naš list pisao, takvu inicijativu, osim Učiteljskog fakulteta, podneo je i Univerzitet Singidunum.

U nedelju raspored po srednjim školama

Osnovne škole u nedelju će objaviti raspored učenika po srednjim školama i obrazovnim profilima, a primljeni đaci će se u srednje škole upisivati 6. i 7. jula. Osnovne škole takođe će u nedelju objaviti spisak preostalih slobodnih mesta, pa će učenici koji su posle prvog kruga ostali neraspoređeni u ponedeljak, 6. jula podnositi liste sa željama, u koje mogu da navedu samo obrazovne profile koji su ostali nepopunjeni. Sve informacije đaci mogu da dobiju i preko sajta www.upis.mpn.gov.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari