Vlasti u Švajcarskoj tražile su od Tužilaštva za ratne zločine Srbije da dostavi dokaze po kojima sumnjiči bivšeg ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića, koji je preksinoć uhapšen u Bernu, saznaje Danas.

            Istovremeno, Švajcarci proveravaju da li krivično delo za koje se Orić tereti ima istovetnu kvalifikaciju i po njihovom zakonu, te da li u poternici i postupku protiv ratnog komandanta Srebrenice ima elemenata političke ili neke druge diskriminacije.

            U švajcarskom Ministarstvu pravde (OFJ) potvrdili su za Danas da je Orić u pritvoru, gde, kako kažu, čeka odluku o izručenju. Zvaničan zahtev trebalo bi da uputi Srbija. Orića je juče saslušao javni tužilac kantona Ženeve.

            – Orić je izjavio da se protivi izručenju. Tražićemo od vlasti u Srbiji da pošalju zvaničan ekstradicioni zahtev u narednih 18 dana, kako nalaže Evropska konvencija o ekstradiciji – istakao je za Danas Rafael Frei iz švajcarskog Ministarstva pravde.

            Kako nezvanično saznajemo, Tužilaštvo u Srbiji poseduje relevantne dokaze protiv ratnog komandanta Srebrenice. Ipak, u samom Tužilaštvu nisu želeli da se izjašnjavaju o daljim koracima, jer, kako kažu, ne komentarišu postupke koji su u toku.

            Švajcarska granična policija preksinoć je uhapsila Orića u kantonu Ženeve. On je predat policiji, a potom stavljen na raspolaganje saveznom Ministarstvu pravde (OFJ). Sa njim je uhapšen i načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković, koji je pušten nakon informativnog razgovora u policiji. Duraković se juče sastao sa gradonačelnicom Ženeve Esther Alder, kako bi joj predočio detalje o hapšenju.

            – Izneo sam joj činjenice o našem „dočeku“. Došli smo na zvaničan poziv grada Ženeve i brojnih udruženja koja su nas pozvala na obeležavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici – kaže Duraković za Danas. On tvrdi da je Interpolova poternica za Orićem ukinuta mesec dana nakon što je raspisana – u martu 2014. Na pitanje kako je Orić onda uhapšen, naš sagovornik kaže da „jedino vlasti u Švajcarskoj“ nisu znale da je ona stavljena van snage.

            – Gospodin Orić je proputovao čitavu Evropu i niko to nije sporio, osim Švajcaraca. Nama je bilo šokantno da je on uhapšen po ukinutoj optužnici. Pokušaćemo da dođemo do gospodina Orića, jer nemamo nikakav kontakt u ovom trenutku, a pravni tim već radi na njegovom oslobađanju – naglašava Duraković.

            Naser Orić uhapšen je na osnovu poternice Interpola Srbije, raspisane u februaru prošle godine, jer ga Tužilaštvo za ratne zločine sumnjiči za zločine nad Srbima u Podrinju 1992. godine. Orićev pravni tim tvrdi da je poternica ukinuta. Međutim, u švajcarskom Ministarstvu pravde su nam potvrdili da je on uhapšen na osnovu te poternice. Ona nije ni u kakvoj vezi sa procesom koji se protiv Orića vodio u Haškom tribunalu.

            Podsetimo, sud u Hagu je prvobitno je osudio ratnog komandanta Srebrenice po jednoj tački optužnice na dve godine zatvora za indirektnu odgovornost za smrt sedam i mučenje 11 srpskih zarobljenika u periodu od 1992. do 1993. godine. On se žalio na presudu, koju je potom Apelaciono veće odbacilo zaključivši da „nema sumnje da su teški zločini počinjeni nad Srbima u Srebrenici u periodu od septembra 1992. do marta 1993. godine“, ali da „dokaz da su zločini počinjeni nije dovoljan za izricanje kazne pojedincu“. Naser Orić je pravosnažnom presudom oslobođen svih optužbi i pušten na slobodu.



 

           

Sporazum

           

Srbija i BiH su potpisale sporazum o saradnji tužilaštava, ali on ne podrazumeva da se obustavljaju istrage za ratne zločine, niti izručuju državljani, već samo razmenjuju dokazi u sudskim procesima.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari