Lekovi će od početka godine pojeftiniti, a ne poskupeti. Nijedan lek neće da poskupi, niti će participacija za lekove sa A liste biti viša od 50 dinara – tvrdi za Danas Momčilo Babić, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), uprkos navodima da će primenom novog pravilnika cena pojedinih lekova biti viša.

Kakve konkretne promene će doneti novi pravilnik o lekovima koji stupa na snagu početkom naredne godine?

– Pre svega, uvešće se neophodan i dugoočekivani red na tržištu lekova u Srbiji. Građani više neće plaćati nerealno visoke cene lekova kako je to činjeno godinama, kada je Srbija, zbog lošeg poslovanja, iste lekove plaćala i višestruko skuplje od zemalja u regionu i u Evropi. Takođe, na osnovu sniženja cena lekova na listama A, A1, B i C očekuje se godišnja ušteda od preko pet milijardi dinara, dok ukupna ušteda za osigurana lica sniženjem cena lekova sa liste A1 iznosi čak 800 miliona dinara na godišnjem nivou. Deo sredstava ostvarenih uštedama u procesu realnog nivelisanja cena lekova biće preusmeren na uvođenje inovativnih lekova, za koje do sada nije bilo sredstava.

Tvrdite da su proizvođači lekova prihvatili uslove o sniženju cene lekova, kao i da neće biti nestašice medikamenata.

– Uvođenje reda na tržište lekova u Srbiji bilo je praćeno velikim otporom proizvođača lekova, ali su, suočeni sa odlučnošću Fonda da se cene postave na realne osnove, prihvatili nove uslove. Samo nešto manje od pet odsto proizvođača nije prihvatilo nivelisanje cena. Proizvođači su se, dajući pismenu saglasnost na nove cene lekova, obavezali da će redovno i kontinuirano snabdevati tržište. Otuda Fond ne očekuje poremećaje na tržištu, a ukoliko bi došlo do nekih veštački izazvanih nestašica, spremno ćemo reagovati.

Na koji način?

– Imamo spreman paket mera. O čemu se konkretno radi, saznaćete ukoliko i kad dođe do nestašice. Ali, ponavljam, takav scenario se ne očekuje.

Da li će participacija za lekove biti veća?

– Neće. Participacija za lekove sa A liste ostaje 50 dinara. Želja nam je da u narednom periodu, od godinu i po do dve, ni za jedan lek pacijent ne mora da plati veće učešće od 100 dinara. Primenom novog pravilnika učešće kod nekih lekova će biti umanjeno za 50 odsto, kod nekih i za više od 50 odsto. Nove cene će se uspostaviti od 1. januara naredne godine, kada pravilnik stupi na snagu.

Koliko se Fondu duguje za doprinose za zdravstveno osiguranje?

– Prema nalazu kontrole Poreske uprave, dugovanje prema RFZO-u je preko milijardu evra po osnovu nenaplaćenih doprinosa. Uz to treba naglasiti i da se danas u Srbiji po glavi stanovnika za zdravstvo izdvaja manje od 220 evra, što je najmanje u Evropi. Imamo najsiromašniji Fond u Evropi koji se trudi da građanima obezbedi normalno lečenje i u ovoj izuzetno teškoj finansijskoj situaciji.

Ko su najveću dužnici i postoje li mehanizmi da se oni nateraju da izmire dugove? Zašto se ti mehanizmi ne primenjuju?

– Fond ne može dati odgovore na ova pitanja jer to nije u našoj nadležnosti. Ne posedujemo nikakve pravne mehanizme kojima bi mogli da prisilimo dužnike da svoja dugovanja izmire.

Pojeftinjenja

Za lek atorvastatin sa liste A1, koji se koristi za lečenje masnoće u krvi kod moždanog udara i infarkta srca, umesto dosadašnjeg učešća od 815 dinara pacijenti će doplaćivati 350 dinara. Za klopidogrel, lek protiv zgrušavanja krvi, za koji sada učešće iznosi 561 dinar, doplaćivaće se upola manji iznos, kao i za donepezil (Alchajmerova bolest), za koji pacijenti trenutno doplaćuju 1. 592 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari