Cilj Nacrta zakona o udžbenicima nije da se smanji broj izdavača već da dobijemo kvalitetne udžbenike i da budu dostupni svakom detetu i učeniku, poručuje za Danas Zorana Lužanin, pomoćnica ministra prosvete.

Komentarišući jednu od novina da će Ministarstvo na predlog posebne komisije određivati maksimalnu maloprodajnu cenu udžbenika, Lužanin odgovara da će i u tom slučaju izdavači moći da ostvare dobit ako škole budu izabrale njihove knjige.

Predlog da će u katalog odobrenih udžbenika ući samo naslovi za koje se izjasne škole koje pohađa najmanje 15 odsto učenika jedne generacije izdavači oštro kritikuju. To znači da će glas nastavnika koji rade u velikim školama više vredeti od onoga u maloj sredini?

– Taj predlog služi isključivo da bi komisija mogla da odredi maksimalnu maloprodajnu cenu udžbenika ili udžbeničkog kompleta i da izdavač ne bude na gubitku. Ako biste recimo na tiražu od 500 knjiga određivali maksimalnu cenu, to bi bilo veoma skupo. Udžbenici su pitanje od javnog interesa i u Zakonu o trgovini postoji mogućnost da se cene regulišu posebnim zakonom. Tvrdnje da se na ovaj način ograničava slobodno tržište ne stoji, jer izdavači slobodno formiraju cenu, nastavnici biraju udžbenike, kupuju ih roditelji ili država. Ako bi roditelji za svoj novac kupovali udžbenike koje hoće, to bi bilo slobodno tržište. Ograničavanje maksimalne cene će važiti samo za ono što je obavezno u planu udžbenika, a ne i za dodatna nastavna sredstva.

Da li će roditelji kao i do sada morati da kupuju sve što nastavnici od njih traže?

– Planom udžbenika biće definisan sastav udžbeničkog kompleta i njega će doneti Nacionalni prosvetni savet, uz pribavljeno mišljenje stručnih društava. To je ono što svaki učenik obavezno mora da ima. Nastavnik neće smeti da zahteva od učenika da kupe dodatna nastavna sredstva, odnosno ono što je van udžbeničkog kompleta predviđenog planom. U suprotnom, nastavnik čini težu povredu radne obaveze. Ako smatra da plan udžbenika nije dobar i da mu nedostaje još nešto u radu, o tome treba da obavesti nadležni zavod i NPS i obrazloži zašto komponente udžbeničkog kompleta nisu dovoljne. Škola će biti obavezna da u okviru godišnjeg plana rada predvidi plan nabavke dodatnih nastavnih sredstava, kao što su, recimo, istorijske čitanke, zbirke za talentovanu decu… One će stajati u bibliotekama i biti dostupne svima. Još jedna novina je što će u planu udžbenika biti definisan maksimalan broj strana, odnosno tabaka koje udžbenik može da ima. Ako pogledate trenutnu situaciju, učenici od petog do osmog razreda samo u okviru obaveznih predmeta imaju skoro 11.700 strana, a to roditelje košta preko 60.000 dinara. Komplet za osmi razred, recimo, staje oko 16.000 dinara, a ako taj iznos podelite sa 34 radne nedelje, ispada da roditelji nedeljno plaćaju blizu 500 dinara samo za udžbenike.

Zašto je NPS izostavljen iz procedure odobravanja udžbenika?

– Bilo je primedbi što je po sadašnjem zakonu NPS i prvostepeni i drugostepeni organ, pa je predloženo da Savet ubuduće radi ekspertizu rukopisa. Novina u postupku odobravanja je što će Ministarstvo prosvete svake četvrte godine objavljivati javni poziv, na koji će moći da se prijave svi koji su registrovani za izdavačku delatnost. U nacrtu su ukinute licence za izdavače. Oni neće biti obavezni da angažuju recenzente, da se ne bi duplirao posao koji će raditi komisija za ocenu kvaliteta rukopisa. Izdavači će plaćati naknadu za to, jer je novac dosad izdvajan iz budžeta, a dobit su imali samo izdavači. U postupku ocene komisijama neće biti poznata imena autora, jer je ideja da se ocenjuje isključivo kvalitet rukopisa. Udžbenike za isti predmet i isti razred će, po pravilu, pregledati isti timovi, kako bi se obezbedila što objektivnija ocena.

Zašto će se udžbenici birati svake četvrte godine?

– Nismo primetili da je izjašnjavanje svake godine doprinelo povećanju kvaliteta. To će obezbediti sigurnost i roditeljima i izdavačima, jer će moći da predvide tiraž i dobit, a biće omogućeno i nasleđivanje udžbenika. Nacrt predviđa da se u svim odeljenjima istog razreda iste škole za isti predmet po pravilu koristi udžbenik jednog izdavača.

Zavod za udžbenike više neće jedini biti obavezan da obezbedi sve niskotiražne naslove.

– Kada predaje rukopis za odobravanje, izdavač će morati da potpiše saglasnost da će štampati udžbenik na jeziku nacionalne manjine, ako ga izaberu. Taj izbor će biti prepušten nastavnicima, ali će nacionalni saveti nacionalne manjine na neki način objediniti njihova mišljenja i predložiti jedan udžbenik za svaki predmet i razred. Država će se zakonom obavezati da će izabrani udžbenik obezbediti po istoj ceni kao i na srpskom jeziku, ali niko neće sprečavati i druge izdavače da sve svoje udžbenike ponude i na jezicima nacionalnih manjina ako se na to odluče.

Dvojezični indeks

– Nacionalni prosvetni savet (NPS) doneće nove standarde kvaliteta udžbenika, a Ministarstvo prosvete će insistirati na onima koji se odnose na razvoj međupredmetnih kompetencija. Svaki udžbenik za gimnazije moraće da ima rečnik pojmova na srpskom i engleskom, a u udžbenicima na jezicima manjina na tom i na srpskom jeziku. Insistiraćemo na uvođenju sadržaja u svaki udžbenik koji treba da doprinesu podizanju svesti o bezbednosti, značaju životne sredine i zdravom životu – kaže Zorana Lužanin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari