Tokom jučerašnjeg dana u Prihvatnom centru u Preševu registrovano je između 500 i 700 državljana Sirije, Avganistana i Iraka koji su iz Tabanovaca pešice prešli makedonsko-srpsku granicu i stigli najpre do prihvatnog kampa u Miratovcu, odakle su potom prebačeni do Preševa.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }


Svim izbeglicama je podeljen po obrok i voda, a iz magacina Crvenog krsta distribuirana je i pomoć u odeći i obući, ali obuća za decu i dalje nedostaje.

Vidljive su sve veće količine smeća i plastičnih boca, pa je Komunalno preduzeće u Preševu u problemu, jer im nedostaje kamion da bi efikasnije održavali komunalnu higijenu u gradu, ali i u Prihvatnom kampu u selu Miratovac, koje je udaljeno oko sedam kilometara od grada.

– Svi mi želimo što pre da završimo policijske formalnosti u Preševu i krenemo autobuskim ili železničkim prevozom ka severu zemlje, a odatle u Mađarsku i zemlje EU – objašnjava Mahmut iz Avganistana. On kaže da je za razliku od Makedonije u Srbiji znatno bolji odnos humanitaraca, ali i samih građana prema njima. Zahvalni su na dobijenoj hrani, mada i sami kupuju lične potrepštine u prodavnicama u Preševu.

Lekarski timovi pojačani su i ekipom koja je stigla iz Prokuplja, a koja će volonterski pružati pomoć sa svojim kolegama iz Vojne bolnice u Nišu, koja dežura više od mesec dana. Takođe, prisutni su i lekari Doma zdravlja iz Preševa. Procena sa terena je da su se humanitarci dobrom koordinacijom sa nadležnim državnim službama uhodali u pružanju pomoći za oko 3.000 izbeglica.

Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je juče da Vojska Srbije prati ulazak izbeglica u zemlju i njihov dalji put kroz Srbiju, navodeći da do sada nije otkriveno ništa što bi moglo da ukazuje na opasnost od terorizma. Gašić je za RTS rekao da je najbitnije da se svako od ljudi koji ulaze u Srbiju registruje.

„Potrebno je da se uzmu otisci, da oni dobiju papire i da u roku od 48 sati ili napuste zemlju ili zatraže azil“, ukazao je Gašić i dodao da je i pretprihvatni centar u Miratovcu, u blizini granice sa Makedonijom, otvoren kako bi se na vreme videlo da li izbeglice unose nešto što bi moglo da bude deo terorističke akcije.

„U Miratovačkom polju svaki migrant prođe kroz detaljan pregled, a tu je i drugi deo pomoći – voda, hrana. Takođe, ako ustanovimo da je neko bolestan, možemo da ga izolujemo“, rekao je Gašić. Prema njegovim rečima, najbitnija stvar je njihov prtljag koji se detaljno pregleda.

On je dodao da su u prihvatnim centrima angažovani i vojni lekari koji izbeglicama pružaju prvu pomoć. „Najčešće su to povrede od dugog pešačenja i neuhranjenost dece. Imali smo za vikend i porođaj“, naveo je Gašić.

Britanski ambasador u Beogradu, Denis Kif, smatra da Vlada Srbije pitanje izbeglica rešava na jedan humanitarni i evropski način. „To je veoma važno, jer ovo nije problem samo za Srbiju i Balkan nego za celu Evropu“, rekao je juče Kif i izrazio zadovoljstvo što je Evropska komisija odobrila još 1,5 milion evra kao pomoć Srbiji.

Pomoć od 700.000 dolara

Beograd – Američka humanitarna i razvojna organizacija Catholic Relief Services – USCCB (CRS) obezbedila je iz sopstvenih sredstava 700.000 američkih dolara za pomoć izbeglicama sa Bliskog istoka, iz Azije i Afrike, koje se nalaze u Grčkoj, Makedoniji i Srbiji. „Obezbeđeni iznos od 700.000 dolara uključuje 500.000 dolara namenjenih za direktnu pomoć izbeglicama u Srbiji“, navodi se u saopštenju te organizacije. CRS direktno i u saradnji sa partnerima, obezbeđuje osnovnu medicinsku pomoć i usluge prevodilaca na terenu, pravnu pomoć, privremeni smeštaj sa sanitarnim čvorom, hranu i higijenske pakete u vrednosti od 45.000 dolara… Aktivnosti se sprovode u Kanjiži, Zaječaru i Beogradu. FoNet

“ Slanje vojske loše“

Brisel – Komesar za ljudska prava Saveta Evrope Nils Muižnieks kritikovao je planove mađarskih i bugarskih vlasti da slanjem vojnih snaga spreče priliv migranata. „Korišćenje vojske koja bi sprečila tražioce azila da uđu na teritoriju Mađarske i Bugarske je loše“, napisao je Muižnieks na svom Tviter profilu. On je pozvao na hitno usvajanje zajedničke evropske strategije koja bi osigurala mogućnost podnošenja zahteva za azil i humano tretiranje izbeglica.

SPC: Otvorite im srce i dušu

Beograd – Srpska pravoslavna crkva (SPC) saoseća sa novim beskućnicima sa Istoka i poziva državne vlasti da im ukazuju svestranu pomoć, a narod da im otvori svoje srce i dušu, saopštio je Sveti arhijerejski sinod, koji je na sednici u sredu sa odobravanjem primio izveštaj Dobrotvorne fondacije SPC, Čovekoljublja o njegovom pomaganju izbeglicama u Srbiji. Kao što je činilo Čovekoljublje i SPC uopšte prošlih decenija sa desetinama i stotinama hiljada domaćih izbeglica i raseljenih lica, navodi se u saopštenju, sa istom ljubavlju i žrtvom to čini Crkva i sa svim stradalnicima iz Sirije i Iraka, kao i nekih drugih država sa Bliskog istoka, Azije i Podsaharske Afrike. Dodaje se da u saradnji sa Komesarijatom za izbegla i raseljena lica, kao i sa inostranim partnerima, Čovekoljublje deli pomoć u hrani, higijenskim sredstvima, paketima za bebe, sredstvima za dezinfekciju, kontejnerima sa tuš kabinama, toaletima… FoNet

DAČIĆ: Napraviti plan za izbeglice

Beč – Kada ćete da ustanovite jasne kontrole i kako ćete da sprečite migrante sa Bliskog Istoka da iz Evropske unije (EU) ulaze u Srbiju i Makedoniju, nećete to da rešite sa milion evra koje mislite da date, rekao je juče ministar spoljnih poslova Ivica Dačić u Beču i pozvao na hitno otvaranje pregovaračkih poglavlja sa Srbijom. Dačić je, na zajedničkoj konferenciji za medije nekih ministara i predstavnika EU, rekao da se od Srbije traži da napravi akcioni plan za izbeglice i poručio: „Pa, napravite ga prvo vi, pa nama tražite. Pošto ga vi u Evropi nemate, onda ćemo najveći teret da platimo mi“, rekao je Dačić, podsećajući da su godinama iz EU prigovarali da u nju azilanti dolaze iz Srbije, Makedonije i ostalih zemalja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari