Direktor Uprave za veterinu Dejan Bugarski izjavio je juče da u slučaju neuspelog uništavanja gotovo 18.500 kilograma pokvarenih torti kragujevačkog preduzeća Peta gama, nije bilo propusta veterinarskog inspektora i istakao da je bila obezbeđena sledljivost proizvoda koji je bio upućen na neškodljivo uklanjanje.

– Uspostavljena je sledljivost i odgovornost, time što je dogovoreno i organizovano da proizvođač pokvareni proizvod odnese na deponiju i da se na deponiji prihvati, što je konstatovano i zapisnikom. Time je uspostavljena sledljivost i proizvoda i odgovornosti, kazao je Bugarski na sednici Odbora za poljoprivredu Skupštine Srbije. On je precizirao da je vlasnik pokvarenih torti prijavio slučaj inspekciji koja je naložila uništavanje i dogovorila sa deponijom prijem otpada, a pošiljka je ispraćena do ulaza u deponiju, odakle je stigla potvrda da su torte primljene i uništene, što je, kako je dodao, za veterinarskog inspektora dovoljno da ima dokaz da je urađeno onako kako je naložio.

– Pitanje je kako je posle došlo do toga da se torte iznose sa deponije, kazao je on i zapitao se da li je i ranije hrana koja je poslata na uništavanje na deponijama završavala na ulicama. Bugarski je kazao da se mora uspostaviti sistem u kome će svako odgovarati za ono za šta je nadležan i naveo da je po njegovom mišljenju prilikom uništavanja pokvarenih torti trebalo da prisustvuju i poljoprivredni i sanitarni inspektori.

Načelnik Šumadijskog upravnog okruga Damjan Srejić kazao je da je prilikom uništavanja torti namenjenih izvozu, koje su se pokvarile zbog kvara u hladnjači, bilo nekoliko propusta u proceduri. Srejić je precizirao da je bila sporna inspekcijska klasifikacija otpada koji nije bio komunalni, već industrijski, za čije je uništavanje predviđena drugačija procedura, a sporno je bilo i mesto uništavanja, koje nije sanitarna deponija, već na smetlištu u Jovanovcu kod Kragujevca.

– Veterinarska inspekcija je takođe na osnovu zapisnika naložila uništavanje torti, o čemu nije doneto rešenje prema Zakonu o upravnom postupku, kazao je on i dodao da u inspekciji takođe nisu ni pokušali da pošalju hladnjaču sa pokvarenim tortama u kafileriju u Somboru. Srejić je rekao i da je prema njegovim saznanjima, Institut za javno zdravlje u Kragujevcu uradio analizu spornih torti koje su kupljene kod prodavaca na ulici i utvrdila da su bile zdravstveno ispravne.

Oko 13,3 tone pokvarenih torti preduzeća Peta gama, koje su 24. decembra 2014. poslate na deponiju odakle su odnete i deset dana se prodavane na ulicama i gradskim pijacama po ceni od 50 do 200 dinara po komadu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari