Lekarska udruženja pozdravila su odluku Ministarstva zdravlja da pošalje finansijsku inspekciju u Lekarsku komoru Srbije, kako bi se utvrdilo gde je, kako navode, utrošeno oko 30 miliona evra od članarina u proteklih osam godina. Novi direktor LKS Dragan Delić kaže da će rezultati inspekcije biti javni, kao i da će svaki utrošen dinar u Komori biti objavljen.

Iako doskorašnja direktorka LKS Tatjana Radosavljević kaže da u Komoru nije ušla tolika suma novca, već 11 miliona evra, predsednik Privatnih lekara Srbije Višeslav Hadži-Tanović i dalje ostaje pri stavu da je reč o daleko većoj sumi.

– Da se razumemo, lekarska udruženja nemaju ništa lično protiv bivše direktorke LKS, niti protiv novoizabranog direktora Dragana Delića. Mi se borimo protiv nedemokratskog sistema u zdravstvu i netransparentnog trošenja novca u Komori. Neka budžetska inspekcija izađe javno sa podacima gde su trošene pare koje je oko 30.000 lekara godišnje plaćalo za članarinu – kaže za Danas Hadži-Tanović. Drugi problem na koji se osvrnuo predsednik Privatnih lekara Srbije jeste nelegitiman način izbora novog direktora LKS.

– Ako Delića nisu predložile i podržale kolege iz Kliničkog centra Srbije, gde radi, koga on predstavlja? Predsednika LKS, koja okuplja lekare Srbije, treba da izaberu kolege, a članovi Komore da stanu iza izbora. Međutim, on nije imao protivkandidata, a zdravstvene ustanove nisu ni bile u mogućnosti da predlože nekog drugog – navodi Hadži-Tanović.

Novi direktor LKS Dragan Delić kaže za Danas da nije tačno da nije imao protivkandidata, složivši se da bi izborni sistem u Komori trebalo da se menja.

– Izabran sam na skupštini, po postojećem statutu Komore, većinom glasova – 98 delegata, tako da ne stoji tvrdnja da sam izabran mimo propisa. Međutim, slažem se da bi neke od njih trebalo menjati. Protiv toga sam da se kandidati biraju na osnovu prikupljenih potpisa i slažem se da iza direktora treba da stoje svi članovi LKS. Takođe, izborna skupština ne bi trebalo da se održava tokom leta, za vreme godišnjih odmora. Sistem treba da se menja i zato sam i postao deo njega. Da bih promenio ono što nije dobro, a ne da bih kritikovao sa strane – kaže Delić. On dodaje da su ga kritike pojedinih lekarskih udruženja dočekale već prvog dana stupanja na funkciju, ali da je njegov cilj da se doktori ujedine, kako bi se zajednički rešavali postojeći problemi u zdravstvu.

– Neprihvatljivo je da su Srpsko lekarsko društvo i Lekarska komora Srbije u svađi i da „komuniciraju“ putem medija, međusobno se optužujući. Zato sam sa predsednikom SLD dogovorio sastanak, a želim dobru saradnju i sa udruženjima privatnih lekara. Svi radimo u istom cilju – naglašava Delić.

Na pitanje o spekulacijama o nenamenskom trošenju novca u LKS, naš sagovornik odgovara da se time bave nadležne inspekcije.

– Čim sam stupio na funkciju, rekao sam da će svaki dinar koji uđe u Komoru biti potrošen na transparentan način. Da li je dosad bilo nekih malverzacija ili ne, ne mogu da znam. Ja sam lekar. Međutim, poslovanje Komore je dosad ispitivalo pet inspekcija i nijedna ništa nije pronašla – ističe Delić. On dodaje da je u toku provera budžetske inspekcije po nalogu Ministarstva zdravlja i da će rezultati istrage biti javno objavljeni.

Tražili prijem kod premijera

Višeslav Hadži-Tanović kaže da je nejasno da li je Lekarska komora Srbije „nevladina ili vladina organizacija“, te da se „jednovlašćem u Komori krše prava ne samo lekara već i pacijenata“.

– Zato smo se pismenim putem pre dva meseca obratili premijeru Aleksandru Vučiću tražeći prijem, ali nije bilo odgovora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari