Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović izjavio je za Danas da očekuje da će fakulteti prihvatiti sporazum koji je u petak ponuđen studentima, u vezi sa oslobađanjem plaćanja školarine u celosti ili delimično onih studenata koji su ostvarili između 48 i 60 bodova, a nisu ušli u predviđenu budžetsku kvotu.


Podsetimo, na sastanku sa predstavnicima studenata univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, predložen je model po kome bi fakulteti i visoke škole trebalo da oslobode plaćanja školarine studente koji su osvojili 60 bodova u prethodnoj školskoj godini. Studenti koji imaju od 54 do 59 bodova trebalo bi da budu oslobođeni plaćanja školarine u iznosu od najmanje 70 odsto, a studentima koji imaju od 48 do 53 boda školarina bi trebalo da bude niža za najmanje 50 odsto.

Predloženo je i da visokoškolska institucija može u potpunosti osloboditi plaćanja školarine studente slabog materijalnog stanja koji imaju od 48 do 59 bodova, shodno kriterijumu koji će utvrditi uprava fakulteta sa studentskim parlamentom fakulteta. Na sastanku je dogovoreno da se o ovom predlogu studentski parlamenti izjasne u roku od sedam dana.

– Očekujemo da će to fakulteti prihvatiti, jer je to formula koja je i prošle godine bila u opticaju, a u ovom slučaju je upotpunjena i socijalnom dimenzijom. Naravno da ćemo obaviti razgovor sa rektorima i uputiti ih u sve o čemu smo razgovarali sa studentima. Ali hoćemo da čujemo i mišljenje studenata na fakultetima i univerzitetima – ističe Obradović.

Miša Živić, predsednik Studentske konferencije univerziteta Srbije, smatra da ovakvim predlogom nije prebačen „vruć krompir“ u ruke fakulteta i da je to maksimum koji se mogao postići u važećim zakonskim okvirima. Živić za Danas ističe da je sada na studentskim parlamentima da razgovaraju sa svojim studentima i upravama fakulteta i da se dogovore o ispunjenju ovog zahteva, a da će Ministarstvo prosvete poslati uputstvo fakultetima kako treba da postupaju.

On naglašava da je van budžetske kvote ostalo oko 900 studenata sa svih univerziteta u Srbiji koji su ostvarili od 48 do 60 bodova u prethodnoj školskoj godini. Taj broj je, prema Živićevim rečima, zanemarljiv u odnosu na celokupnu studentsku populaciju. U Beogradu ovaj problem postoji samo na FON-u, FPN-u, Geografskom i Fakultetu bezbednosti i na Univerzitetu umetnosti. U Novom Pazaru oko 90 studenata je ispod crte, u Kragujevcu manje od 100, a u Novom Sadu, prema nepotpunim podacima, takođe ih ima oko 100.

Živić ističe da je na pregovorima sa Ministarstvom prosvete i nauke rešen mnogo veći problem koji se tiče apsolvenata i dodaje da je na protestima u četiri univerzitetska grada najveći broj studenata bio upravo iz ove kategorije. Apsolventi su dobili dodatne ispitne rokove, pravo na smeštaj i ishranu u studentskim domovima, a Ministarstvo će uputiti preporuku univerzitetima i visokim školama da apsolventi ne plaćaju ponovo ispite koje su već odslušali i platili. 

I dalje blokada Filozofskog i Filološkog

Blokada Filozofskog i Filološkog fakulteta u Beogradu nastavljena je i juče. Nakon incidenata u subotu, kada je grupa mladića ubacila baklju u zgradu Filozofskog fakulteta, studenti koji protestuju najavili su mogućnost da zatraže ostavku rektora Beogradskog univerziteta Branka Kovačevića. Studenti su optužili rektora da je izazvao ovaj incident svojom izjavom da je blokada Filološkog fakulteta politički protest organizacije Marks 21. Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu i dekani Filološkog i Filozofskog fakulteta, oštro su osudili napad nepoznate grupe na studente Filozofskog fakulteta i upad na poznate grupe na Filološki fakultet. „Bilo kakav vid nasilja ne priliči akademskoj zajednici i demokratskom društvu“, navodi se u saopštenju Rektorskog kolegijuma BU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari