– Tužilaštvo za ratne zločine Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Nasera Orića i Sabahudina Muhića za ratni zločin, saopšteno je juče.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

NJima se na teret stavlja da su tokom rata i oružanog sukoba između Armije RBiH i VRS, na području Srebrenice i Bratunca, u svojstvu komandanta i pripadnika snaga Armije RBiH postupali protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.

U optužnici se navodi da su Orić i Muhići tokom 1992. u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac, počinili ubistvo trojice zarobljenika srpske nacionalnosti.

Oni su optuženi za krivično delo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, a optužnica je prosleđena na potvrđivanje Sudu BiH. U saopštenju Tužilaštva za ratne zločine BiH se ističe da je optužnica podignuta posle višemesečne istrage, koja je sprovedena sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) i sa MUP Republike Srpske.

Podsetimo, Orić je 10. juna uhapšen u Švajcarskoj, a na osnovu poternice Interpola Srbije, koja je raspisana u februaru prošle godine, jer ga Tužilaštvo za ratne zločine sumnjiči za zločine nad Srbima u Podrinju 1992. godine. Nakon što su i Srbija i BiH od Švajcarske zatražile njegovo izručenje, Orić je 26. juna predat u nadležnost bosansko-hercegovačkog državnog Tužilaštva, koje je potvrdilo da se protiv njega vodi istraga i u Sarajevu.

Munira Subašić, pedsednica Udruženja „Majke enklava Srebrenica i Žepa“, ističe za Danas da je sramota to što oni koji su vršili zločine i genocid danas žive u Srbiji i imaju biznise, podsećajući da je Orić već bio u Hagu.

– Mi smo kao muslimani 1995. platili ceh, kao što ga plaćamo sada u 2015. zbog referenduma Milorada Dodika – ukazuje Subašić. Prema njenim rečima, sudije i tužioce Tužilaštva za ratne zločin BiH postavljaju politička stranke, i oni „igraju kako im se kaže“. Zbog toga, dodaje naša sagovornica, neću više svedočiti, jer ne verujem ni ovom sudu ni sudu u Srbiji.

Inače, sud u Hagu je Orića prvobitno osudio po jednoj tački optužnice na dve godine zatvora za indirektnu odgovornost za smrt sedam i mučenje 11 srpskih zarobljenika u periodu od 1992. do 1993. On se žalio na presudu, koju je potom Apelaciono veće odbacilo zaključivši da „nema sumnje da su teški zločini počinjeni nad Srbima u Srebrenici u periodu od septembra 1992. do marta 1993. godine“, ali da „dokaz da su zločini počinjeni nije dovoljan za izricanje kazne pojedincu“. Orić je pravosnažnom presudom oslobođen svih optužbi i pušten na slobodu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari