Haški tribunal juče je pravosnažno oslobodio bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića krivice za zločine srpskih snaga u BiH i Hrvatskoj, 1993-95. U septembru 2011, prvostepeno veće Tribunala osudilo je generala Perišića (68) na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja Vojske Republike Srpske (VRS) 1993-95 i ubistva oko 7.000 Muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. godine.

Perišić je bio osuđen i zato što nije sprečio i kaznio počinioce raketnih napada na Zagreb u maju 1995, u kojem je poginulo sedam civila, na osnovu nalaza da je imao efektivnu komandu i kontrolu nad vojskom Republike Srpske Krajine.

Poništavajući tu presudu, žalbeno veće Tribunala je, usvajajući žalbu optuženog, utvrdilo da pomoć koju je Vojska Jugoslavije, na čelu s Perišićem, pružila Vojsci Republike Srpske nije bila data s „konkretnim uputstvom“ da bude upotrebljena za činjenje ratnih zločina u Sarajevu i Srebrenici, već za „opšti ratni napor“ VRS.

Politika Vrhovnog saveta odbrane SRJ, koju je sprovodio Perišić, bila je da obimnu vojnu pomoć VRS daje za „opšti ratni napor“, a ne za počinjenje konkretnih zločina u Sarajevu i Srebrenici, utvrdilo je žalbeno veće, kako je saopštio predsedavajući Teodor Meron.

„VRS nije ni dejure ni defakto bila podređena VJ“, kazao je predsedavajući sudija Teodor Meron, naglašavajući da ni VRS nije bila u potpunosti zločinačka vojska, iako je njena strategija uključivala počinjenje zlodela nad civilima. Meron je naglasio da je pomoć jedne armije drugoj u ratnim naporima nedovoljna za krivičnu odgovornost pojedinca koji tu pomoć pruža, bez dokaza da je pomoć bila direktno usmerena na činjenje zločina. Po praksi Tribunala, „konkretno uputstvo“ je nužan uslov za uspostavljanje veze između strane koja pruža vojnu pomoć i direktnih počinilaca zločina. Prema jučerašnjoj presudi, prvostepeno veće pogrešilo je kada taj standard nije primenilo pri proceni da li je Perišić pomagao i podržavao zločine VRS. Žalbeno veće poništilo je i prvostepenu presudu da je Perišić kriv zbog toga što nije sprečio i kaznio počinioce raketnog napada na Zagreb sa položaja snaga Republike Srpske Krajine (RSK) u maju 1995, u kojem je poginulo sedam civila. Perišić je po toj presudi imao komandu i kontrolu nad vojskom Srba u Hrvatskoj. Pravosnažnom presudom utvrđeno je da Perišić nije imao neposrednu komandu i kontrolu nad Srpskom vojskom Krajine, iako su u nju upućivani oficiri VJ preko posebnog personalnog centra Generalštaba VJ.

Prema presudi žalbenog veća, raketne napade naredio je komandant SVK Milan Čeleketić, po nalogu tadašnjeg predsednika RSK Milana Martića.

General Perišić je prethodno izričito zabranio Čeleketiću, oficiru VJ na službi u SVK, da napadne Zagreb, ali Čeleketić nije tu naredbu poštovao, navodi se u presudi.

Perišić će biti oslobođen iz pritvora Tribunala čim to bude praktično moguće. 

Kandić: Očekivana presuda

Beograd – Bivša direktorka Fonda za Humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je da se nakon oslobađanja hrvatskih generala moglo očekivati da Haški tribunal u istom tonu donese presudu i generalu Momčilu Perišiću. „Posle presude hrvatskim generalima bio je očekivano i da presuda generalu Perišiću bude u istom tonu“, kazala je Kandićeva. „Za mene i mnoge iz struke ovo nije iznenađenje, već ono što se očekivalo“, dodala je ona. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari