Tek ako bi se policiji u Srbiji, ali i susednoj Makedoniji, dozvolio pristup svim elektronskim bazama zemalja EU, ali i zemalja kroz koje prolaze migranti na putu ka EU (Turska i Grčka), mogao bi se uvesti koordinirani sistem kontrole identiteta i provere dokumenata kod migranata.

– Najveći broj migranata ne pokazuje nikakva dokumenta. Možda ih i poseduju, ali kod nas se najčešće registruju otiskom palca i ličnim iznošenjem podataka o imenu i prezimenu, datumu i mestu rođenja – potvrđuju za Danas policijski izvori u Preševu.

Kako se smanjuje broj migranata nakon selektivnog zatvaranja granice između Makedonije i Grčke, a samim tim i Srbije na prelazu kod Tabanovca, pripadnici pogranične policije imaju više prostora za kontrolu. Obavezno se primenjuje pregled prtljaga koji sa sobom nose migranti. Do sada je otkriveno da kod sebe najčešće imaju poneki kuhinjski nož, ali ne i vatreno oružje ili bilo kakve eksplozivne naprave.

Migranti u Preševu se prilikom dobijanja potvrde za nastavak putovanja kroz Srbiju fotografišu, ali kako navode u policiji, ta fotografija se može uporediti samo ako postoji kontakt sa nekom elektronskom bazom u zemlji porekla, kroz zemlju koju su prošli, ili kasnije u nekoj od zemalja gde se prijavljuju.

Policajci priznaju da su imali slučajeve da se migranti prijavljuju sa istim datumom rođenja. Niko nije siguran da li su to njihova prava imena i prezimena, osim što je moguće da se na osnovu jezika koji govore odredi zemlja iz koje dolaze.

U Makedoniji su, kako navodi izvor našeg lista iz pogranične policije u Preševu, registrovani slučajevi preprodaje dokumenata za dalje putovanje, ali to nisu bili pasoši, mada se ne isključuje mogućnost da bi migranti iz zemalja koje nisu na spisku za prolazak balkanskom trasom, mogli da zatraže „pomoć“ falsifikatora koji bi im uradili sirijske ili avganistanske pasoše. Za to, navode iz policije, potreban je samo jedan primerak originalnog dokumenta, koji se onda pušta u „falsifikatorsku mrežu“ koja je razrađena. Za takav dokument plaća se i po nekoliko hiljada dolara, ali to do sada nije primećeno.

Kroz Preševo sada prolazi do 800 migranata koji vozom stižu do Tabanovca, a potom preko kampa u Miratovcu stižu u Preševo. Odatle najčešće autobusima, nakon policijske procedure koja traje po nekoliko sati, kreću dalje put Šida. Situacija u Preševu u pogledu migranata je „relaksirana“ od kada je Makedonija zatvorila svoju granicu sa Grčkom kod Đevđelije. Humanitarni kapaciteti u Preševu i dalje su maksimalno angažovani za eventualni novi talas migranata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari